Emrullah Muhammed B. Zeyrek Efendinin Şerhu Mesâliki'l-Halâs fî Mehâliki'l-Havâs' adlı eserinin edisyon kritiği
The critical edition of Emrullah B. Zeyrek efendi's Şerhu Mesâliki'l Helâs fî Mehâliki'l-Havâs
- Tez No: 397548
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM TANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Din, Linguistics, Religion
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 278
Özet
Arap Dili ve Belâgati'nin önemli el yazma eserlerinden olan Şerhu Mesâliki'l-Halâs fî Mehâliki'l-Havâs adlı eser günümüz Arapçasını asırlar öncesiyle birleştirecek ve Arap Dili meselelerinin ele alınma ve tartışılmasında örnek teşkil edecektir. Bu çalışmada, hakkında herhangi bir akademik çalışmaya rastlamadığımız adı geçen eser tanıtılmış, edisyon kritiği yapılmış ve Mesâlikü'l-Halâs fî Mehâliki'l-Havâs adlı metnin müellifi Taşköprîzâde ve şerhin yazarı Emrullah b. Zeyrek'in hayatı eserleri ve ilmi şahsiyetleri incelenmiştir. Eser, Taftâzânî ve Cürcânî'nin Timur huzûrunda yaptıkları edebî bir tartışmayı içermektedir. Çalışmamızda bu tartışmanın aslı ve sonucu hakkında bilgiler verilmiş, eserin içeriği, metodu, şahit ve kaynakları ele alınmış, Taftâzânî ve Cürcânî'nin hayatı, eserleri ve yaşadıkları dönem incelenmiştir. Müellif nüshası olmayan elimizdeki iki farklı nüshanın farklılıkları belirtilerek doğruya en yakın nüshanın tespitine çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most important manuscript works of Arabic language and eloquence is Şerhu Mesâliki'l-Halâs fî Mehâliki'l-Havâs that is going to combine today's Arabic with the old one and set an example on the tackling and arguing of Arabic language issues. In this work, ibidem which is not seen any academic work has been introduced and made critical edition. The writer of named work Mesâlikü'l-Halâs fî Mehâliki'l-Havâs is Taşköprîzâde and the writer of paraphrase Emrullah b. Zeyrek's life, works and scholar personalities have been analized. The study includes literary argument of Taftâzânî and Cürcânîin the presence of Timur. In our study, given information about the original one and the results, the content of the work, method, witnesses and sources have been discussed, Taftazani and Cürcânî'n's lifes, works and the period in which they live have been analyzed. It is tried to determine the closest copy with specifing the differences between two varied copies which do not have original writer copy.