Kur'an-ı Kerim'de Be's kavramı ve semantik tahlili
'Be's' concept in the Qur'an and its semantic analysis
  1. Tez No: 397549
  2. Yazar: MEHMET BOTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Ġlahi dinlerin ortak amacı insanlığın saadetidir. Ġlahi kitaplar da bu saadetin temini için uyulması gereken emirleri ve yasakları barındıran vahiy ürünü eserlerdir. Kur‟an-ı Kerim bu ilahi kitapların sonuncusu ve evrensel olanıdır. Ġçerisinde genel manada evrensel ilkeler bulunan Kur‟ân‟da özel ilkeler de bulunmaktadır. Kur‟ân, nazil olduğu dönemde, muhataplarının psiko-sosyal ve kültürel durumlarını göz önünde bulundurmuĢtur. Kur‟ân‟ın kullandığı dil de muhataplarının anlayacakları bir dildir. Bizzat kelimeler ve kavramlar cahiliye Araplarının hayatından alınmıĢtır. Kur‟an‟da kullanılan bazı kavramlar vardır ki, aynı ayet içersinde olsa bile çeĢitli anlamlara gelebilmektedir.“Be‟s”kavramı da cahiliye Araplarının Kur‟ân nazil olmadan önce kullandıkları bir kavramdır.“Be‟s”kavramı Kur‟ân‟da itikad, muamelât ve ahlak konularını kapsayan kavramlardan bir tanesidir. Bu araĢtırmanın amacı:“Be‟s”kavramının çerçevesini Kur‟ân penceresinden değerlendirmek ve Kur‟an‟da hangi anlam kozalarına büründüğünü ortaya çıkarmak. Bu mana kozaları içinde azap, fakirlik ve savaĢ gibi temel manalar yer almaktadır
Özet (Çeviri)
The common purpose of the religions is the happiness of human being. Sacred books are the works of revelation that include commandments and prohibitions to obey. There are also specific principles in Quran, which, in broader sense, mainly includes universal principles. In time of its revelation, Quran took the psychosocial and cultural situation of its addresses into consideration. The language Quran uses is also a language that its addressees are able to understand. The concepts and the words were taken from the very life of Arabs before Islam. There are some concepts in Quran, whose meaning can range even in the same verse. The concept of“Be‟s”is also a concept that Arabs used long before the birth of Islam. The concept of“Be‟s”is one of the concept in Quran that covers the subjects of faith, muamelat and ethic. The aim of this research is: to evaluate the frame of the concept of“Be‟s”in the Quranic perspective and to reveal the various meaning of the concept in Quran. Some main contexts of these various meanings are torment, poverty, and war