Turistik bir destinasyon olarak Göreme yöresinin marka algısı: Yabancı turistler üzerine bir uygulama
Göreme region's brand perception as a touristic destination: An application on foreign tourists
  1. Tez No: 397575
  2. Yazar: HAKAN BENEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKALP NURİ SELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu tezin temel amacı Göreme'yi ziyarette bulunan yabancı turistlerin Göreme'yi destinasyon markası olarak algılama düzeylerini belirlemek ve yöre hakkındaki düşüncelerini tespit etmektir. Ayrıca cinsiyet, yaş, ve gelir gibi bazı değişkenlere göre marka algısının alt boyutlarına ilişkin algılarda anlamlı farklılık olup olmadığını belirlemek de bu tezin amacını oluşturmaktadır. Bu amaçlar doğrultusunda Göreme'yi ziyaret eden, yörede en az bir gece konaklama yapan ve tesadüfi örnekleme yöntemi ile seçilen 425 yabancı turist üzerinde anket uygulanarak yabancı turistlerin Göreme Yöresi ile ilgili marka algılamaları ve düşünceleri belirlenmeye çalışılmıştır. Elde edilen verilerin analizlerinde faktör analizi, bağımsız çift örneklem T-testi ve tek yönlü Anova testleri kullanılmıştır. Hangi gruplar arasında fark olduğunu tespit etmek için ise Tukey çoklu karşılaştırma testi kullanılmıştır. Araştırmada Göreme'nin yabancı turistler tarafından yüksek oranda destinasyon markası olarak algılandığı sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca bazı değişkenlere göre (cinsiyet, milliyet gibi) marka algısının alt boyutlarına ilişkin algılarda anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this thesis is to determine the perception levels to Göreme as a destination brand of foreign tourists who visit Göreme and to determine their thoughts about the region. Furthermore, to determine whether there are significant differences in the perceptions related to the subscales of brand perception according to some variables such as gender, age and income also composes the objective of this thesis. In line with these objectives, the brand perceptions and the thoughts of the foreign tourists about Göreme Town were tried to be determined by applying the survey on 425 foreign tourists, visiting Göreme, staying in the area at least for one night and selected by random sampling. In the analysis of the data obtained, factor analysis, independent bilateral sample T-test and one-way Anova tests were used. Tukey multiple comparison test was also used so as to determine between which groups there are differences. In the research, the result of the fact that Göreme has been perceived highly as a destination brand by the foreign tourists was reached. Furthermore, according to some variables (gender, nationality etc.), significant differences in the perceptions related to the subscales of brand perception were determined.