Medikal turizm'in ekonomik önemi: Erzurum'da bir uygulama
Economic importance of medical tourism : An application in Erzurum
- Tez No: 397576
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKALP NURİ SELÇUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı, Erzurum'a medikal turizm için gelen bireylerin demografik özelliklerini, yaptıkları medikal turizm seyahati hakkında ne düşündüklerini ve seyahatin tümü ve aynı zamanda tedavileri için yaptıkları harcamalarını aktarmaktır. Bu amaçla, Erzurum'da bulunan hastanelere gelen yabancı uyruklu turistlerden anket tekniği ile veriler elde edilmiştir. Uygulanan bu testlere göre, kişilerin sahip oldukları demografik özellikleri, seyahat özellikleri ve yaptıkları harcamalar incelenmiştir ve anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to convey the demographic characteristics of individuals who came to Erzurum for medical tourism and what they think about the whole travel they had and to transfer their expenses for all trip and for their treatment also. For this purpose the data were obtained from the foreign tourists who came to hospitals located in Erzurum. According to these implemented tests, demographic characteristics possessed by the people, characteristics of their travels and their expenses were analyzed and significant differences were identified.