Turizm sektöründe kadın istihdamının önemi ve karşılaşılan sorunlara yönelik bir uygulama
A practice about the importance of women's employment in the tourism sector and the problems faced
- Tez No: 397574
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKALP NURİ SELÇUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma, dünyada en önemli sektörlerden biri olan turizmde çalışan kadınların iş gücüne katılımını,çalışma şartlarını ve kadın istihdamında yaşanan sorunları incelemek için yapılmıştır.Az yatırımla çok iş gücü yaratan turizm, istihdam yaratma sorunu yaşayan ülkelerde iyi bir çözüm olarak görülmektedir.Sektörler içerisinde en fazla iş sahası yaratan turizmde kadınların iş gücüne katılımının yeterli düzeye ulaşamaması, emek-yoğun bir sektör olmasından dolayı kadınların bu sektörü daha az tercih etmesine neden olmuştur.Turizm sektöründe az sayıda çalışan kadınların ise sektörde karşılaştıkları sorunlar ele alınmış ve çözüm önerileri getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is one of the most important industries in the world working in the tourism women's labor force participation, working conditions and were made to examine the problems of women's employment. Less investment, creating a very labor tourism, job creation is seen as a problem in countries with a good solution.Most job-creating sectors in the field of tourism can not reach a sufficient level of female participation in the workforce of women in this sector due to the labor-intensive sector has led to not less than desirable.The small number of women working in the tourism sector is dealt with their problems and solutions in the sector were brought.