Veri tabanı tasarımında olay güdümlü süreç zincirinin önemi: Atatürk Üniversitesi örneği
The importance of using event driven process chains on designing database: Sample of Atatürk Universitiy
- Tez No: 397596
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERSİN KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, İşletme, Science and Technology, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Veri tabanı sistemleri günümüzde artan bilginin doğru kullanılması, analiz edilebilmesi ve erişilebilir olmasında önemli bir role sahiptir. Veri tabanlarının internet üzerinden erişilebilir olması ve yapılan işlemlerin kayıt altına alınabilmesi işletmelerin bilgiyi daha kolay ve hızlı kullanabilmesine imkan sağlar. Organizasyonlar, veri yönetimini etkin şekilde gerçekleştirebilmek için bilgi teknolojilerini kullanmalıdır. Bu çalışmada, Atatürk Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi için web tabanlı veri tabanı geliştirilmiş ve Atatürk Üniversitesi Öğrenci Bilgi Sistemi ile veri tabanı açısından kıyaslanması yapılmıştır. Bu sistemde Atatürk Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi'nin iş süreçlerine uygun dinamik sayfalar ve veri tabanı tasarımı mevcuttur.
Özet (Çeviri)
Database systems are of great importance in true using of more information, in accession to the information and in analysing of it in our present day. The databse system enable accesibility over internet and recording of the operation made, and the using of klowledge by enterprises. The operations should use information Technologies in order for data management to realize effectively. In this study, we improved web based – database for Atatürk University Continuous Education Centre, and compared with Atatürk University Student Information System as regard as Database. In this system, There are dynamic pages and database suitable with work- process of Atatürk University Continuous Centre.