Kayseri müzesi cam eserleri
Kayseri museum of glass works
- Tez No: 397605
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİROL CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Doğada katı halde bulunurken insanoğlu tarafından keşfedilen cam günümüze kadar çeşitli biçimlerde, çeşitli yöntemler ile oluşturularak gelmiştir. Arkeolojik kazılar başta olmak üzere birçok yolla elimize geçen cam eserlerin günlük kullanım, süs eşyası ve mezar hediyesi olarak kullanıldıklarını görmekteyiz. Kırılgan bir yapısı olan camın, bu özelliğinden dolayı korunamamış örnekleri oldukça fazladır. Ancak bizim çalışma konumuzu oluşturan ve Kayseri Müzesi'nde yer alan cam eserlerimizin çoğunluğu sağlam şekilde ele geçmiştir. Çoğunluğu Kayseri ve yakın çevresinden müzeye kazandırılan bu kaplar farklı form ve bezeme özellikleri göstermektedirler. Bu tez çalışmasında, Kayseri Müzesi'nde yer alan bu eserlerin tanımlanması, form çeşitliği ışığında gruplanarak kronolojik sıralamasının yapılması, olası yerel üretimlerin saptanmaya çalışılması ve antik cam sanatıyla ilgili literatüre bir yenisinin eklenerek ilgili bilim çevreleriyle paylaşılması amaçlanmıştır. Kayseri Müzesi'nde bulunan eserlerimiz 123 parçadan oluşmaktadır. Bunlar kazı, satın alma, hibe ve müsadere gibi değişik yollarla müzeye kazandırılmıştır. Çeşitli kap formlarından oluşan bu eserler arasında sayıca en fazla olan grubu unguentariumlar oluşturur. Bunların yanı sıra sürahi, şişe, bardak, kase, kavanoz, amphoriskos, aryballos ve alabastronlar da bulunmaktadır. Konu bütünlüğünü bozmamak için cam bilezik ve boncuklara tez kapsamında yer verilmemiştir. Serbest ve kalıba üfleme, iç-kalıp, kalıba basma ve kalıba dökme teknikleri ile yapılan eserlerimizde çimdikleme, cam ipliği, içe çökertme, kazıma, tüy, sarmal vb. değişik süslemeler kullanılmıştır. MÖ 6. yüzyıl ile MS 4. yüzyıl arasına tarihlenen eserlerimizin çoğunluğunu Roma Dönemi cam kapları oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Various forms of glass were discovered by human beings until today in Nature that found in the solid state, it has formed with various methods. Daily use of the glass works of our hands in many ways, especially in archaeological excavations, we see that they are used as ornaments and funerary gifts. The glass is a fragile structure, examples of unprotected because of this feature is quite high. However, our study subjects that make up the majority of our work is located in Kayseri Museum have been recovered glass securely. The majority of Kayseri and in the immediate vicinity of the containers provided to the museum exhibit different forms and decorative features. In this study, the identification of these works located in Kayseri Museum, forms made of grouped in chronological order in the diversity of light, attempting to identify the potential local production and the literature on the ancient art of glass is intended to be shared with the scientific community about the addition of a new one. Our work consists of 123 pieces in the Kayseri Museum. These excavations, purchasing, and given to the museum in various ways, such as grants and forfeiture. Among these works is the most populous group consisting of various vessel forms creates unguentaria. These as well as pitchers, bottles, cups, bowls, jars, amphoriskos, aryballos and alabastrons are also available. Subject to disrupt the integrity of the glass bracelets and beads are not included within the scope of the thesis. Free and blowing mold, inner-molding, extrusion and molding techniques to mold our work done by pinching, glass yarn, inward buckling, scratching, feather, spiral and so on. various decorations were used. 6th century BC to the 4th century AD, dated between the majority of our work constitutes Roman glass containers.