Ali Ahmet Bâkesir'in Vâ İslamâh adlı romanının çözümlemesi
The analiysis of Ali Ahmad Bakatheer's Novel Va Islamah
  1. Tez No: 397604
  2. Yazar: FURKAN ASYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİT UYLAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Napolyon'un Mısır'ı işgali sonrasında batı kültürü ile yakından tanışan Arap dünyası,batı edebiyatından etkilenmiş sonrasında ise roman ve tiyatro gibi batı edebî anlatım türlerini kendi edebiyatlarına uyarlamışlardır. Ali Ahmet Bâkesîr de kendi döneminde kaleme aldığı eserleriyle Arap dünyasında yankı uyandıran önemli bir ediptir. Arap edebiyatına modern anlamda tiyatroyu dâhil eden ve siyasî komedya türünün öncüsü olarak kabul edilen şahıstır. Bâkesîr, yaşadığı toplumun sorunlarına karşı duyarlı, sahip olduğu değer yargılarını hayatına yansıtan, oldukça üretken bir yapıya sahiptir. Eserlerinde yaşadığı toplumun siyasî ve sosyal sorunlarını ele almış, ömrünü inandığı değerler uğruna kalemiyle mücadele ederek geçirmiştir. Bu çalışmamızın giriş bölümünde modern Mısır siyasî ve edebî hayatına dair genel malumat verilmiş, modern Mısır romanı ve tarihî romancılık konuları kısaca ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Arabic world which meets The West after Napoleon's invasion Egyptwas affected by The West literature than adapted west expression types such as novel and theater to their literature. Ali Ahmad Bakatheer was an author who had a serious influence with his works on his time. Bakatheer is the man who includedtheatre in the modern sense to the Arabic literature and was accepted as pioneer of political comedy type. Bakatheer had a character which is sensitive to community issues he lives in, reflects value judgements that he owned to his life andvery fertile. He dealed with potlitical and social issues of his community in his works and he spent his life struggling with his pen for the sake of values he believed in. In the introductin of our work, genereal information is given about modern Egypt's political and literary life and dealed with modern Egypt novel and historical novelistic topics briefly.