Uzundere'nin(Erzurum) iklim özellikleri ve iklimin ana çizgileriyle çevresel etkileri
The climate features of uzundere district (Erzurum) and with outline environmental impacts of climate
  1. Tez No: 397620
  2. Yazar: ABDULKADİR AHMED HASSAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM KOPAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Araştırma sahasını oluşturan Uzundere ilçesi Karadeniz Bölgesi'nin Doğu Karadeniz Bölümü sınırları içinde yer almaktadır. Hem jeolojik hem de biyolojik bakımdan çeşitlilik arz eden bir yörede bulunan ilçe, coğrafi özellikler bakımından Erzurum il idari sınırları içinde iklim, bitki örtüsü, rölyef özelikleri gibi özellikleriyle en dikkat çeken ilçedir. Erzurum'a yaklaşık 84 km. mesafede olup Doğu Anadolu Bölgesi'nin Karadeniz Bölgesi'yle sınır teşkil ettiği geçiş iklimi sahasında yer almaktadır. Uzundere Yöresi'nin iklim şartları farklı hava kütleri ile yükseklik, bakı, dağların uzanışı gibi coğrafi faktörlerinin denetiminde şekillenmektedir. Uzundere, Erzurum'un diğer ilçelerine nazaran yer yer ılıman veya mikroklimatik ve yarı karasal iklim koşulları göstermektedir. Sahanın iklimi Thornthwaite yöntemine göre Uzundere'nin iklim tipi“D B'1 d b'3”olarak ifade edilen yarı kurak, orta sıcaklıkta (mezotermal), su fazlası yok veya pek az olan, okyanus iklimine yakın iklimdir. İklimin doğal çevre üzerinde hem olumlu hem de olumsuz pek çok etkileri belirlenmiştir. İklimin olumlu etkilerinden yararlanmak ve olumsuz etkilerden kurtulmak amacıyla araştırmalar yapmak gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Uzundere district of forming the study area is located within the boundaries of the eastern parts of the Black Sea Region. The area both geological and biologically is in region as well as diverse climate, vegatation striking with awe as, the district relief properties. It is about 84 km. from Erzurum in cross climate area of Black Sea Climate between the Eastern Anatolia Region Climate. The climate conditions of this region following the Uzundere is extension of the control geographical factors such as hight, different air masses and extent of the mountains. Uzundere compared by other district of Erzurum it shows microclimate and mild or semi-continental climate conditions. The climate of the area by the Thornthwaite Methot, Uzundere climate type“D B'1 d b ”3 " that expressed as sem-arid, medium temperature (mesothermal), with little or no excess water is climate near the ocean climate. The climate determined many negative and positive effects on the natural environment. In order to get rid of the nagative effects and take advantage of the positive effects of the climate is required to reseach.