Mihail Bakunin'de anti-otoriteryanizm ve özgürlük
Mihail bakunin on anti-authoritarianism and freedom
- Tez No: 397623
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZAFER YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada anarşist felsefe tarihi içinde fikirleri, çelişkileri, eylemciliği, sürgünleri ve kaçışlarıyla öne çıkan Mihail Bakunin'in özgürlüğü, toplumu, devleti, otoriteyi nasıl tanımladığı ve bu kavramların özgürleşmiş formları açıklanmaya çalışılmıştır. Anarşist düşünce tarihi içinde tüm boyutlarıyla irdelenen, anarşist düşüncenin belkemiğini oluşturan devlet, özgürlük, otorite kavramları Bakunin tarafından oldukça radikal bir şekilde tanımlanmıştır. Bakunin için devlet; devasa bir kötülüğü, otorite; dışsal olduğu sürece bir baskı aracı ve köleleştiriciyi, özgürlük ise halkın kendiliğinden eylemi ile yaratılacak bir olguyu ifade eder. Bakunin devlet ve dışsal otoriteye karşı mücadele etmek için çeşitli platformlarda konuşmalara, eylemlere, mitinglere birebir katılarak yaşadığı dönemde baskı altında olan Slav halkına özgürlüğün ancak 'devrim' yoluyla kazanılabileceğini göstermeyi amaçlamıştır. Anahtar Kelimler: Bakunin, devlet, otorite, özgürlük, anarşizm
Özet (Çeviri)
This study is aimed to analyze the perspective of Mihail Bakunin, who distinguished with his ideas, contradictions, activism, exiles and escapes in the history of anarchist philosophy, on certain concepts of freedom, society, state, authority and their more liberalized forms.The concepts of state,freedom and authority, wich were thorouglyscrutinized in the history of anarchist thought and formed the backbone of it, were radically defined by Bakunin. Such concepts as state, freedom and authority, which have been examined thoroughly throughout the history of anarchist philosophy and which form the basis of anarchist philosophy, are quite radically defined by Bakunin. For Bakunin State represents; an evil of tremendous proportion, authority represents; oppression and slavery if it is external,freedom represents; a fact to be realised by public action. Participating personally in public speeches, actions and meetings in order to fight against state and external authority, Bakunin aimed to demonstrate that the Slavic people, who were under oppression when he was alive, could obtain their freedom only through revolution. Keyword: Bakunin, state, authority, freedom, anarchism