Klasik anarşizmde sözleşme düşüncesi ve siyasal toplumun ilkeleri
Idea of the contract and the principles of the political society in classical anarchism
- Tez No: 739302
- Danışmanlar: PROF. DR. H. BURAK GEMALMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Law, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 333
Özet
Bu çalışmanın temel önermesi anarşizmin bir siyasal iktidar modeli olduğudur. Zira anarşizm tamamen birbirinden yalıtılmış bireylerden müteşekkil bir dünya hayalinde değildir. Anarşizm eşitlik ve özgürlük temelinde birleşmiş bir toplum hedefindedir. Bir toplum hedefinde olması aynı zamanda kuralsızlığı da anarşizmin dışına çıkarmaktadır. Düzenin anahtarı olarak doğal yasaların ve ahlakın otoritesi kabul edilmekte ve bu otoritelerin düzenlemediği alanlarda bireyler arasında akdedilen sözleşmelere başvurulmaktadır. Sözleşmeler bir milat kabul edilirse öncesi doğa durumuna, sonrası ise siyasal topluma işaret eder. Anarşizmi böylesi bir plan içinde değerlendirmek bütün anarşist düşünürler için mümkündür. Ancak genel plandaki uyum içerikte bozulabilmektedir. O halde yapılması gereken farklılıkları göz ardı etmeksizin, sözleşme merkezinde anarşist siyasal iktidar modelinin ilkelerini keşfetmektir. Bu amacı gerçekleştirmek için toplum sözleşmesi düşüncesinin doğa durumu, sözleşme ve siyasal toplum şeklinde ortaya çıkan düzeni elverişli imkânlar sunmaktadır. Birinci bölüm yıkmaya odaklanmaktadır. Çünkü anarşizm kendisi dışındaki bütün siyasal iktidar modellerini düşmanlaştırır. Yıkım ise aşılması gereken bir evreye işaret etmektedir ve dolayısıyla toplum sözleşmelerindeki doğa durumuna benzemektedir. Bu bölümde genel olarak anarşizmin düşmanları ve düşmanlık gerekçeleri tartışılmıştır. İkinci bölüm anarşizmde sözleşme düşüncesini ve sözleşmeyle bağlantılı olarak özgürlük ve eşitlik anlayışını merkezine almaktadır. Son bölümde ise hedeflenen siyasal toplumun hangi ilkeler etrafında örgütleneceği keşfedilmeye çalışılmaktadır. Sonuç ise anarşizmin öncelikle bir siyasal iktidar modeli olarak değerlendirilmesi gerektiğine varmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main proposition of this study is that anarchism is a model of political power. Because anarchism has not dreamed of a world in which individuals are completely isolated. Anarchism aims at a society united on the ground of equality and freedom. So, it does not mean normlessness. The authority of natural laws and morality is accepted as the key to the order, and contracts between individuals are applied in spheres not regulated by these. If the contracts are considered as a milestone, it is the state of nature before them and the political society after them. This evaluation is valid for all the anarchist thinkers. However, there are differences in its content. Then, bearing in mind the differences, it must be found the principles of the anarchist model of political power on the basis of the contract. For this purpose, the structure of the idea of social contract which composed of the state of nature, the contract, and the political society gives convenient opportunities. The first chapter focuses on destruction. Because anarchism sees other models of political power as an enemy. However, the destruction indicates a phase that must be overcome, the same as the state of nature of the social contracts. In this chapter, the enemies of anarchism and the reasons for hostility are discussed generally. The second chapter focuses on the contract thinking in anarchism and the sense of freedom and equality related to the contract. In the last chapter, it is tried to be found the principles of the intended political society. In conclusion, anarchism must principally be considered as a model of political power.