Pyotr Kropotkin'in anarko-Komünizm anlayışı
Anarco-Communism understanding of Pyotr Kropotkin
- Tez No: 615728
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY UYGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Law, Political Science
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu tezin amacı Kropotkin'in görüşlerinden yola çıkarak anarşizmin eşitlik ve özgürlük anlayışını ortaya koymaktır. Birinci bölümde Kropotkin'in karşılıklı yardımlaşma teorisi ve evrimci etik anlayışı ele alınarak düşünürün insan doğası ve birey ve toplum ilişkilerine dair görüşlerine yer verilmiştir. Kropotkin, modern toplumun yaşadığı tüm sorunların kaynağını devlet iktidarı ve kapitalist üretim ilişkilerini olmak üzere iki ana iktidar odağında görmektedir. Bu nedenle ikinci ve üçüncü bölümlerde Kropotkin'in devleti ve kapitalizmi hangi temelde eleştirdiği ve yerine nasıl bir alternatif sunduğu incelenmiş, Bakunin ve Proudhon gibi döneminin diğer anarşistlerden hangi noktalarda ayrıldığı ortaya konmaya çalışılmıştır. Ardından Kropotkin'in anarşist komünist topluma geçiş için sunduğu devrim teorisi ele alınmıştır. Son olarak, döneminin diğer anarşistleriyle kıyaslayarak Kropotkin'in toplumsal cinsiyet eşitliğine yaklaşımı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this dissertation is, by taking Kropotkin's view into consideration, to reveal equality and freedom notions of anarchism. In the first chapter, Kropotkin's ideas regarding the human nature and the relationship between individual and society has been mentioned by considering mutual aid theory and evolutionary ethical approach which belong to Kropotkin. According to him, all problems which modern society faces arise from two power centres, namely government power and relationships of capitalist production. In this study, the main ground on which Kropotkin criticised government and capitalism and what he suggested alternatively has been examined. In which ways Kropykin differantiate himself from the other anarchists of the time, such as Bakunin and Proudhon, has been explained. Following this, revolution theory of Kropotkin which he suggested for transition to anarchist-communist society has been discussed. In the final part of the third chapter, by comparing with other anarchists of his time, Kropotkin's approach to gender equality has been examined.