Neo-muhafazakârlıkla gelen melezlik paradigması: Türkiye örneği
The paradigm of hybridity from neo-conservatism: Case of Turkey
  1. Tez No: 397627
  2. Yazar: PINAR LALOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada, 1980'lerle başlayan 2000'li yıllarda hız kazanan yeni muhafazakârlık kavramının uzantısı olan melezlik paradigmasının pratikteki görünümlerinin analizi amaçlanmıştır. İki bölümden oluşan bu çalışmada, karşılaştırmalı yöntemle tarihsel süreç içerisindeki toplumsal değişim birincil kaynaklara inilerek serimlenmeye çalışılmıştır. Aynı zamanda çalışmanın kavramsal çerçevesini oluşturan birinci bölümde muhafazakârlık ve yeni muhafazakârlık kavramları üzerinde durulmuştur. Çalışmanın ikinci bölümünde ise daha çok Türkiye üzerinden melezlik görünümleri sunulmuştur. Yeni orta sınıf olarak ele aldığımız Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği' nin melez bir görünüm sergilediği düşünülmüştür. Liberal, yerel ve İslami unsurların birlikteliği melez bir görüntü sunmaktadır. Benzer şekilde 1980 sonrası oluşan siyasi eğilimin ve yine bu dönemlerde ortaya çıkan İslamcı söylem, özelinde İslamcı kadın söylemi de bir melezlik örneği olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the analysis of the practical views of hybridity paradigm; the continuation of neo-conservatism concept, which started in 1980's and accelerated in 2000s, is aimed. In this study, which consists of two parts, the social upheaval in historical process is tried to be exposed by using primary sources through comparative method. At the same time in the first part, which forms the conceptual skeleton of the study, the conservatism and neo-conservatism concepts are handled. In the second part of the study, the views of hybridity over Turkey are presented mostly. Independent Industrialists and Businessmen's Association, which is approached as a new middle class, is thought to be presenting a hybrid view. The collocation of liberal, local and Islamic elements presents a hybrid view. Similarly, the political tendency, which is formed after 1980s, and at the same time Islamic discourse, which is formed in this period too, especially Islamic woman discourse are discussed as an example of hybridity.