Türkiye'de yeni sağ politikalarının yükselişi: 12 Eylül askeri darbesi ve ANAP iktidarı
The rise of new right policies in Turkey: 12 September military coup and Motherland Party government
- Tez No: 679557
- Danışmanlar: PROF. DR. NİZAM ÖNEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Refah devleti modelinin çözülmeye başlaması ile birlikte yükselen Yeni Sağ politikaların Türkiye'deki taşıyıcısı Özal liderliğinde kurulan Anavatan Partisi olmuştur. Özal'ın liberal ve teknokrat kimliğinin ön plana çıkması Türkiye'deki Yeni Sağ politikaların ideolojik zeminini şekillendirmiştir. Ayrıca Anavatan Partisi'nin iktidarından önce Özal tarafından yürürlüğe koyulan 24 Ocak Kararları, 12 Eylül 1980 darbesi ve politik yeniden yapılanma sürecine paralel 1982 Anayasası'nın teşekküllü Yeni Sağ politikaların ideolojik tabanını oluşturmaktadır. Bu bağlamda 12 Eylül darbesinin meydana getirdiği baskı ve tahakküm ortamı, örgütlü işçi sınıfının çözülmesine ve sendikasızlaşma sürecine hız vererek neo-liberal hegemonyanın inşasını sağlamıştır. Buna paralel, sermaye birikiminin yaşadığı problemleri aşmaya yönelik bir restorasyon dönemi olarak ifade edilen Yeni Sağ düşünce, Türkiye'nin küresel kapitalist sisteme entegre olma girişimini başarılı bir şekilde yönetme akılsallığı olarak ifade edilmektedir. Anavatan Partisi'nin ideolojisi olarak kabul edilen Yeni Sağ felsefe, ekonomik alanda neo-liberalizmden ve politik alanda ise neo-muhafazakârlıktan meydan gelmektedir. Dünyanın, 20. yüzyılın son çeyreğinde yaşadığı krizler ve bunlara karşı ürettiği çözümler, Yeni Sağ ideolojinin temel dinamiklerini belirlemiştir. Bu bağlamda Batı'da Reagan ve Thatcher ile gündeme gelen Yeni Sağ felsefenin ekonomik ve siyasal anlamda ortaya koyduğu politikaların Türkiye'deki uygulayıcısı Turgut Özal olmuştur. Böylelikle Özal'ı, 1980 sonrası Türkiye siyasetinde uzun soluklu yapan en temel olgu, neo-liberalizm ile neo-muhafazakâr ideolojinin çelişkilerini aynı potada eriterek birbirine eklemlemedeki başarısıdır. 1982 Anayasası ile Özal döneminde dönüştürülen politik, ekonomik ve sosyal yapı, Yeni Sağ politikaların uygulama alanı bulmasına dair meşruiyetin oluşması açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu sebeple çalışmanın asıl konusu, Anavatan Partisi ile Türkiye'de yükselen Yeni Sağ politikaların meşruiyet zeminini analiz etmek ve neo-liberal hegemonyanın inşa sürecindeki temel dinamiklere eleştirel bir pencereden bakmaktır. Ayrıca Anavatan Partisi'nin ekonomik, siyasal ve dış politikaya dair yaklaşımını biçimlendiren Yeni Sağ ideolojiye, Türkiye'nin 1980 sonrası Batı ile olan ilişkilerinde yeni bir boyut kazandırması açısından sunmuş olduğu katkı ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the adoption of the welfare state model, the representative of the rising New Right policies in Turkey was been the Motherland Party, which was founded under the leadership of Turgut Özal. His liberal and technocratic identity have came to the fore and formed the ideological basis of the New Right policies in Turkey. In addition, the January 24 decisions which had been put into effect by Turgut Özal before the Motherland Party came to power, constitute the ideological basis of the new right policies of the 1982 constitution in parallel with the military coup of 12 September 1980 and the political restructuring process. In this context, the atmosphere of oppression and domination created by the September 12 coup has accelerated the disintegration of the workers and the process of non-unionization, leading to the construction of neoliberal hegemony. Parallel to this, the New Right policy which is expressed as a restoration period to overcome the problems of capital accumulation, is expressed as the rationality of successfully managing Turkey's attempt to integrate into the global capitalist system. The New Right philosophy, which is accepted as the ideology of the Motherland Party, is described as an eclectic ideology consisting of neoliberalism in the economic field and neoconservatism in the political perspective. The crises experienced by the world economy in the last quarter of the 20th century and the solutions it produced against them determined the basis of the New Right ideology. In this context, Turgut Özal implemented the economic and political policies of the New Right philosophy in Turkey which came to the fore with Reagan and Thatcher in the West. Thus, the most fundamental fact that makes Turgut Özal long-term in Turkish politics after 1980 is his success in combining the contradictions of neoliberalism and neoconservative ideology. The political, economic and social structure transformed by the 1982 constitution in the period of Turgut Özal has a very significant place in the formation of legitimacy for the new right policies. For this reason, the main subject of the study is to discuss the legitimacy of the rising new right policies in Turkey with the Motherland Party and to analyze the basic dynamics in the construction process of neoliberal hegemony from a critical perspective. Additionally, the new right ideology that shaped the Motherland Party's approach to economic, political and foreign policy helped Turkey's relations with Western countries gain a new dimension after 1980.