David Lodge'un kampüs üçlemesinde üstkurgu: Changing places, small world, nice work
Metafiction in David Lodge's campus trilogy: Changing places, small world, nice work
  1. Tez No: 397648
  2. Yazar: AYTAÇ ÖREN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET FİKRET ARARGÜÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu tezin amacı, üstkurgusal bağlamda David Lodge'un kampüs üçlemesini ele almaktır. Kurgu, üstkurgu, kampüs roman ve Lodge temel alınarak bu tez hazırlanmıştır. Kurgu ve üst/kurguya tanım, kapsam ve tarihsel süreçleri içinde genel olarak bakıldığında üstkurgunun, kurgunun doğası ve varlığı ile ilişkili bir durum olduğu görülür. Yani üstkurgu bütün kurguların yapısına has bir özellik taşır. Bundan dolayı yirminci yüzyılın ikinci yarısı ile belirginleşen kampüs romana da bu genel çerçeve içinde bakılır. Lodge'un bir kurgu ve üstkurgu yazarı olarak günümüz İngiliz edebiyatındaki yeri ve önemi üzerinde durulur ve sonra yeni bir roman türü olarak kampüs roman, Lodge'un bu alt türün bir temcilcisi oluşu ve bu türün tarihsel gelişimindeki katkıları verilir. Böylelikle kurgu, üstkurgu, kampüs roman ve Lodge'un çakıştığı bir kesişim noktası oluşturulur. Bu nokta netleştirildikten sonra Lodge'un kampüs üçlemesinde üstkurgu incelenir. Lodge, kampüs üçlemsini Changing Places/Yerleri Değiştirme (1975), Small World/ Küçük Dünya (1984) ve Nice Work/İyi İş'i (1988) kendi gerçek yaşamından esinlenerek kurgular. Kurgu malzemesi olarak İngiliz edebiyatını, özellikle roman, edebiyat teorisi ve eleştirisini kullanır. Yaşadığı akademi dünyasını kurguya taşır. Kurgusal mekânlar içinde zaman kaymalarını yapar. Karakterleri ya edebiyattan seçmedir ya da anlamca imalı isimlerdir. Yoğun bir metinlerarasılık, mizah ve ironi vardır. Biçim ve dilde sürekli bir değişim, çoklu anlatılar ve olay örgüsünde tesadüfler göze çarpar. Dünyalar içinde dünyalar oluşturarak farklı yaklaşımlar yaratır. Okurun bir kurgu içinde oluş hissi sürekli canlı tutulur. Kısacası Lodge üstkurguyu kurgunun doğal bir refleksi olarak görür ve kurgunun içinde üstkurgusal yansımaları saklamaz, aksine onları kurgu malzemesi yapar. Üstkurguyu, roman geleneği dışında değerlendirmez ve onu romanın bir zenginliği olarak görür. Bu çalışma, böylesine önemli kavram ve konuları Lodge'un kurgu anlayışı ile birleştirir ve edebiyat içinde çağımız romanın izlediği yola bir ışık tutar. Bundan ötürü, akademisyen, teorisyen ve romancı gibi çoklu bir kimliğe sahip ve günümüz edebiyatının önde gelen şahsiyetlerinden Lodge'un kampüs üçlemesine farklı bir bakış sunar.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to discuss David Lodge's campus trilogy in the metafictional context. This thesis has been prepared by grounding on fiction, metafiction, campus novel and Lodge. When fiction and meta/fiction are generally regarded within its definition, scope and historical process; metafiction is seen to be a situation related to the nature and existence of fiction. In other words, metafiction carries a characteristic belonging to the structure of all fictions. Therefore, campus novel becoming prominent with the second half of the twentieth century is treated in this general frame. The place and importance of Lodge as an author of fiction and metafiction in today's literature is laid emphasis on. Afterwards, campus novel as a new novel genre, Lodge's being a representative of this sub-genre and his contributions to its historical development are given. Thus, a junction point where fiction, metafiction, campus novel and Lodge coincide is created. After this point is made clear, the metafiction in Lodge's campus trilogy is studied. Lodge fictionilizes his campus trilogy, Changing Places (1975), Small World (1984) and Nice Work (1988) by being inspired from his own real life. He uses literature, especially novel, literary theory and criticism as fiction materials. He carries the academic life to fiction. He makes time shifts in fictional places. His characters either are a selection from literarure or have meaningfully allusive names. There are intensive intertextuality, humour and irony. A constant change in language and style, multi-narrations and coincidences in plot stand out. He creates different perspectives by forming words in words. The feeling of the reader's being in a fiction is constantly kept alive. In short, Lodge sees metafiction as a natural reflex of fiction and does not hide metafictional reflections in fiction. On the contrary, he makes them fictional meterials. He does not comment metafiction out of the novel tradition and regards it as a richness of novel. This study combines such important terms and subjects with Lodge's fiction understanding and sheds light on the way today's novel in literature follows. Therefore, it presents a different look on the campus trilogy of Lodge who has a multi-identity like an academician, a theorist and a novelist and who is one of the prominent figures of today's literature.