20.yüzyıl batı sanatının durağanlık ve hareket bakımından incelenmesi
Analysis of 20th century western art in terms of stability and movement
  1. Tez No: 397657
  2. Yazar: METİN YALÇIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MUHAMMET TATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Görsel algılamanın ilk aşaması olarak ışığın göze yansıması ve retina tarafından sinirler aracılığı ile beyne iletilmesi sonucu olarak bilgiye dönüştürülen görüntüler önceki bilgilerle karşılaştırılır ve bilgiye dönüştürülür. Hareket eden ya da durağan şekilde algıladığımızım nesneler ve bu nesnelerin hareket biçimleri Aristo, İbn-i sina, Führüddin-i Razi, Newton gibi birçok fizikçi tarafından incelenmiş farklı görüşlerle aktarılarılmıştır. Hareket olgusu geçmişten günümüze kadar resim sanatı bağlamında da büyük bir yer sahibi olmuş ve sanatçılar eserlerini izleyiciye aktarırken, ışık, renk, form, biçim gölge, kompozisyon, uygulama farklılıkları, içerik ve estetik kaygıları ile ruh halinin resimsel değerlerle aktarılması sonucu durağan, esere sakinlik kazandıran ya da izleyiciyi yoğun bir kargaşanın içerisine sokan dinamik eserler ortaya koymuşlardır. Bu dinamikliği ya da durağanlığı gestalt yasalarıyla bir bütün olarak algılama sistemimizde değerlendirirken şekil zemin ilişkisinden başlayan algılama süreci içerisindeki algı sistemimizin nasıl bir çalışma prensibiyle eserleri yorumladığını görüyoruz. Georges Seurat'ın“Grande Jatte Adası'nda Bir Pazar Günü”eserini tamamlama yasasıyla bağdaştırdığımız gibi Kazimir Maleviç'in“Siyah Kare”eserini basitlik yasasıyla, Marcel Duchamp' ın“Bisiklet Tekerleği”eserini süreklilik yasasıyla örnekleye bilir ve algı sistemimizdeki yerini anlaya biliriz. Bu çalışma; 20.yy sanat akımlarının kendi dönemlerine göre değişimi ve eserlerin oluşturulma biçimlerini, eserin izleyiciye durağan ve hareket hissi uyandırması surecini araştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
As the first step of the visual perception, as a result of reflection of light and transmission the images to the brain via the nerves by eye retina , converted information is compared with previous information and is converted into information. Moving or stationary objects and the form of these objects that we perceive and their act ,examined by many physicists like Newton,Aristotle İbn-i Sina, Führüddin-i Razi,and transferred with different opinions. Motion phenomenon in the context of painting also been a great place until the present from the past and artists who transfer to the audience the works, light, color, form, form shadow, composition, application diversity, content and aesthetic concerns with the results of transferring the mood of the pictorial value stable, winning calmness to work or dynamic works have demonstrated that puts the viewer into the intense turmoil. While assessing this stability or dynamism with gestalt principles as a whole in our perception system,we can see our perception system in perception process starts from the relationship between ground and form,interprets the works what kind of working principle.We can reconcile Georges Seurat's“ A Sunday Afternoon At Grand Jatte Island”with the completing law ,Kasimir Malevic's“The Black Square”with the simplicity law ,Marcel Duchamp's“Bicycle Wheel”with the contuinity law and can illustrate and understand its place in our perception system. In this study,20th century art movements changes according to their period and the creation forms of works and explores the work of art heightened the audience feeling of stationary and moving process.