Heykelde kopyalama ve büyütme yöntemleri
Copy and growth methods in sculpture
  1. Tez No: 397666
  2. Yazar: BETÜL YÜKSELER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖNDER YAĞMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Tarihin en eski sanatı sayılan Heykel Sanatı günümüze kadar dönem insanlarının, kültürleri, dinleri ve günlük yaşamları konusunda değer verdikleri olguları ölümsüzleştirmek için en iyi araç olarak kullanılmıştır. Bu bağlamda gerek doğal afetler, savaşlar, yıkımlar sonucu kaybedilen eserler olsun gerekse insanların fazla talepleri yüzünden olsun çoğaltılmaya ihtiyaç duyulduğu gibi, küçük veya büyük yapılmış çalışmalar da tam tersi ölçülerde oluşturulmak istenmiştir. Roma döneminden bu yana gerek kil çalışmalarda, gerekse mermer çalışmalarda günümüze kadar gelen çok sayıda örnek bize bu konuda kanıt olmaktadır. Bu konuda ünlü araştırmacıların yaptıkları çalışmalar günümüze ışık tutmuş ve günümüz heykeltıraşlarının çalışmalarını bir hayli kolaylaştırmışlardır. Günümüzde daha ileri teknolojili kopyalama ve büyütme methodları bulunsa da antik çağdan bu yana kullanılan yöntemler hep varlığını koruyacak çok önemli buluşlardır. Çoğu antik dönem buluşu olan bu uygulamalar hem heykeltıraşın esere tekrar yorum katabilmesi, hem yeteneğiyle doğru oranda eser yaratabilmesi hemde maddi kaygı oluşturmaması açısından oldukça önemlidir.
Özet (Çeviri)
History of art which is considered the oldest sculpture of the period to the present day humans, their culture, they value the phenomenon of religion and daily life are used as the best tool to capture. In this context, both natural disasters, wars, destruction results get lost works both people get more requests because as duplication was needed, made smaller or larger studies were intended to be created in the opposite scale. Since the Roman period, in clay work, as well as many examples extant in marble work that comes till today is proof to us about it. In this regard, their work of renowned researchers kept light and contemporary sculptors working today have a great deal easier. Today, even if more high-tech, copying and enlarging methods are found, the method used since ancient times to protect the assets are always very important invention. Most of these applications that meet both ancient sculptor's work can again review the floor, you can create with the ability to work in the correct ratio it is important both in terms of creating both financial concerns.