Üç boyutlu tasarımların bilgisayar teknolojisinde uygulanması
Application of computer technology in three dimensional design
  1. Tez No: 397667
  2. Yazar: ABDULLAH GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖNDER YAĞMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Günümüz yeni teknolojik olanakları üç boyutlu tasarımların bilgisayar teknolojisinde uygulanması başlığı altında toplanabilecek yeni pratik kolaylıklar getirmiştir. Günümüzde bilgisayar teknolojisi dijital atölye haline gelmiştir. Bu gelişmeler bilgisayar programları ve donanımlarıdır. Bu araştırmada üç boyutlu tasarımların bilgisayar teknolojisinde uygulanabilirliği ve heykelin dijital atölye ortamında çalışılarak dönüştürülebilmesinin koşulları araştırılmıştır. Ayrıca; Heykelin dijital ortamda yapılabilirliğinin de çalışmaları yapılmıştır. Üç boyutlu programların sağladığı kolaylık, hızlı uygulanabilirlik ve sunum tekniği, sanatçıları üç boyutlu bilgisayar programlarının kullanımına yönlendirmektedir. Yeni olmasına karşılık bugün birçok Heykel Sanatçısı bilgisayar teknolojisinde tasarım yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today's new technology has brought a new practical opportunities that can be easily collected under the implementation of computer technology of three-dimensional design. Today, computer technology has become a digital workshop. These developments are computer programs and hardware. In this study, three-dimensional computer design conditions for the conversion of the digital studio environment by working in technology feasibility and sculpture were investigated. Also; the feasibility of digital media sculpture work is done. The ease of a three-dimensional software, rapid applicability and presentation techniques are directed the artists to the use of three-dimensional computer program. Despite the fact that many sculptors today is to design new computer technology.