Avangart, Sitüasyonist Enternasyonel ve pop art ilişkisi
The avant-garde, Situationist International and the pop art relati̇on
- Tez No: 397687
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EVREN KAVUKÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Sanat, oluşumu ve tarihi boyunca bir çok değişime uğramış ve bu değişimler kimi zaman aykırı kimi zamanda farklı yollarla oluşturulmuştur. Sanatsal söylemlerini ve geliştirdikleri teknikleri dile getirirken Avangart bir tutum benimseyen Pop Art ve Sitüasyonist Enternasyonel, insanı temel almışlardır. Her iki akımında ele aldıkları konuların temeli her ne kadar aynı olsa da bunu farklı şekillerde dile getirmişlerdir. Eylemlerinin ve ortaya koydukları olguların farklı olması bu iki kavramı bir birine zıt olarak gösterse de, temellerinde aynı düşünce yapısı ve aynı kaynak vardır. Bu kavramlar açıklanırken aynı zamanda birbirleri üzerinde yaratıkları etkilerde göze çarpmaktadır. Düşüncenin temel alınarak yapılan sanatsal çalışmalar mı yoksa görselliği ön plana atıp düşünceyi zayıflatan çalışmalar mı daha kabul edilebilir bir hal aldığını her iki unsurda da farklı olarak görmekteyiz. Bu farklılıkları elbette klasik tavırlara değil kendilerine özgü oluşturdukları yeni bir teknikle dile getirmişlerdir. Her iki teknikte he ne kadar sanatın geleneksel tavrını yok saysa da kendini kısa süre içerisinde kabul ettirmiştir. Bunun altında yatan temel sebeplerden biri de bu tavırları ortaya koyarken kendilerini sanatın aristokrat kesimine karşı koymaları ve çalışmalarının da bu bağlamda her kesime hitap edecek bir nitelikte olmasından kaynaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Art, undergone many changes during the formation and history and these changes were created with sometimes contradictory and sometimes in different ways. Artistic discourse and improve their techniques while expressing an avant-garde attitude adopted Pop Art, and Situationist International judged based on their people. The basis of both current issues at hand, though it also brought although expressed in different ways. And cases are different from those put forward in action Although these two concepts as opposed to one, but the basic mindset and have the same source. These concepts are also noticeable in explaining the effect on each other creatures. Thought is the basis of artistic works made whether to discard the idea of weakening the forefront of visual studies does receive a more acceptable state as we see different in both elements. These differences are of course not voiced a new technique they created their own conventional manner. Both techniques, how he destroyed the traditional attitude of the art has established itself in the water if a short time. One of the main underlying cause of this is due to the fact this attitude put forth putting themselves against the aristocratic part of the work of art and, in this context, a quality that will appeal to everyone.