Tüketim kültürü bağlamında elektronik ticaret: amazon.com, hepsiburada.com, markafoni ve Teknosa örneğinde
E-trade i̇n terms of consumption cultur: In the examples of amazon.com, hepsiburada.com, markafoni and Teknosa
- Tez No: 397701
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, İşletme, Communication Sciences, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 254
Özet
Küreselleşen dünya ile birlikte değişen ve gelişen toplumsal yapıda insanlar, tüketim, üretim ve kültür olgusu içinde bir uğraş halindedir. Tüketim olgusu dünyada 1950'lerde, ülkemizde ise 1980'lerden itibaren toplumsal yapılarda belirginleşmeye başlamıştır. Tüketim insanlığın ilk dönemlerinde ihtiyaç kavramından ötürü gerçekleşirken, zamanla toplumların modern döneme geçişiyle birlikte istek, arzu, statü, haz gibi kavramlarla kendini gösteren bir olgu haline gelmiştir. Bireyler, alışverişi ve bu doğrultuda gerçekleştirdikleri tüketim eylemini yeme, içme, barınma gibi temel ihtiyaçlarını karşılamak için gerçekleştirirken, zamanla bundan uzaklaştırılarak, kimlik oluşturma, statü göstergesi ve boş zaman etkinliği halini aldığı görülmektedir. Bu bağlamada bireyler zamanla hedonik tüketim eylemi, içine girerek, uyarılma, fanteziler, eğlence ve hislerle meydana gelen bir tüketim yapısına dönüşüm gerçekleşmiştir. Tüketim kavramı, modernleşmeyle birlikte meydana gelen değişikliklere paralel olarak yön değiştirmiş, bireylerde meydana gelen değişimlere bağlı olarak da sürekli olarak kullanılan bir kavram haline dönüşmüştür. İnsanlar kendi kimliklerine uyarladıkları ürünlere yönelmiş toplumsal yapı ve bu yapıyı oluşturan bireyler yeni bir tüketim kültürü ortaya çıkarmıştır. Bu bağlamda yükselen enformasyon dönemiyle birlikte elektronik ticaret kavramının alanları genişletilmiş, tüketim kültürü içinde kendi kendini kaybeden ve nesne konumuna dönüşen kişiler, bu kavramın etrafında sürekli alışverişin öznesi haline dönüşerek, elektronik ticaret faaliyetleri içerisinde de belirgin olarak bu yönünü göstermiştir. Dolaysıyla elektronik ticaret kavramının ayrıntılı olarak ele alındığı bu çalışmada, dünyada ve ülkemizde elektronik ticaretin hangi boyutlara ulaştığı ve bireylerin bu faaliyet alanı içerisindeki yeri ve tutumu derinlemesine mülakat yöntemiyle ortaya konulacaktır.
Özet (Çeviri)
With the globalization of the world, changing and evolving social structure, humans are engaged in consumption, production and culture as a phenomenon. In the 1950s, the phenomenon of consumption in the world and in our country began to be evident in the social structure since the 1980s. While consumption concept was realized due to the needs of humanity the first period, with the transition of society to the modern period of time, it has become a phenomenon that manifests itself with concepts such as pleasure. wishes, desires and status. While individuals perform shopping and the consumption acts they perform in this direction to meet basic needs such as shelter, it was removed in time, it is observed that it takes the form of leisure activity, the status indicator and create identity. Consumption concept has changed direction parallel to the changes occurring with modernization; depending on changes occurring in individuals has become a concept used constantly. People have turned to the products they adapt to their own identity, individuals that make up the social structure, and this structure has revealed a new consumer culture. Areas of electronic commerce are extended with emerging information era in this context, people who become lost in self-object positions in consumer culture and return to the object position, transformed into the subject of continuous shopping around this concept, also showed significantly in this aspect of electronic commerce activities. Therefore, as discussed in detail in this study of electronic commerce, to which extent electronic commerce has reached in the world and in our country and place in the activities and attitudes of individuals will be presented with in-depth interview method.