Avrupa Birliği'nin yasadışı göç sorunu ve Yunanistan örneği
Illegal migration problem of the EU and the case of Greece
- Tez No: 397707
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN ÖMER DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Günümüzde yasadışı göç, terörizm, göçmen kaçakçılığı, insan ticareti gibi sınıraşan suçlarla ilişkisi nedeniyle dünyanın ve Avrupa Birliği'nin önemli sorunlarından birisidir. Soğuk Savaş'ın sona ermesiyle birlikte çevre ülkelerde başlayan siyasi karışıklıklar ve kaotik ortam, Avrupa Birliği ülkelerine yoğun göç akımlarına sebep olmuştur. 2000'li yılların başına kadar yasadışı göçü daha çok sosyal, ekonomik, siyasi düzlemde değerlendiren Avrupa Birliği, 11 Eylül terör saldırılarından sonra yasadışı göçü uluslararası güvenlik perspektifinden ele almaya başlamıştır. Schengen bölgesi olarak da bilinen ve üye ülkeler arasında insanların, malların ve hizmetin serbestçe dolaşımına olanak sağlayan Schengen anlaşmasının yürürlüğe girmesi iç sınır kontrollerini kaldırmış ve üye ülkelerden herhangi birine giren birisine kontrolsüz seyahat hakkı tanımıştır. Bu nedenle AB'nin dış sınırlarının korunması birlik güvenliği açısından önemlidir. Yapılan araştırmalar ve Avrupa Birliği'nin resmi kurumlarından yapılan açıklamalar, Avrupa Birliği sınırlarında en çok yasadışı geçişlerin Yunanistan sınırlarında gerçekleştiğini göstermektedir. Bu araştırmada, Avrupa Birliği'nin yasadışı göç probleminin incelenmesi, Avrupa Birliği'ne yönelen yasadışı göçün nedenlerinin ve boyutlarının araştırılması ve Avrupa Birliği'nin ana giriş noktalarından biri olan Yunanistan'ın mevcut durumunun ve Avrupa Birliği politikalarını hangi açılardan etkilediğinin ortaya konulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, illegal migration is one of the essential problems of the world especially the European Union, on the ground of its links to the transnational crimes such as terrorism, migrant smuggling and human trafficking. As the Cold War tailed off, the political turmoil and chaotic atmosphere that took place in neighbor countries led to large scale migration flows to the EU countries. As the EU regarded the illegal migration in terms of social, economic and political perspectives until the beginnings of the 2000's, after the terrorist attacks of September 11, it started to approach the illegal migration from the international security perspective. By making free movement of persons, goods and services was possible between the member countries, implementation of Schengen agreement, known as the Schengen Area, removed the internal border controls, and granted the right to travel between countries without any control for everyone entered to any of the EU member countries. Because of that reason, protection of external borders of the EU is important in terms of security. Recent researches and statements released from the EU institutions displays that the largest scale of illegal border crossings of the EU border took place at the borders of Greece. This study, aims at examining the illegal migration problem of the EU, researching the reasons and the dimensions of illegal migration that tended to the EU, determining the current situation in Greece, as well finding out the points that how this illegal immigration affected the policies of the EU.