Enerjinin ulusal güvenlik üzerindeki etkileri: Hazar Havzası ve Azerbaycan örneği
Impacts of energy on national security: cases of Azerbaijan and caspian Basin
  1. Tez No: 397719
  2. Yazar: ZAMİN MUSTAFAYEV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORÇUN İMGA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı, enerjinin ulusal güvenlik üzerindeki etkilerini açıklamak ve anlamak için katkı yapmak, bu etkileri de Hazar Havzası ve Azerbaycan örnekleriyle göstermektir. Bu çalışma ayrıca, enerji ve güvenlik kavramlarının tarihsel değişimini açıklayacak, enerjinin ulusal güvenlik üzerindeki etkilerini Hazar Havzası ve Azerbaycan örnekleriyle ortaya koyacaktır. Çalışmanın iddiası; 19 ve 20.yy.dan bu yana değişik güvenlik anlayışları ışığında yapılan mücadeleler ve çıkan savaşların büyük bir kısmı enerji kaynakları ile dolaylı ve dolaysız ilgili olmuş, kaynaklara ulaşan ve etkin kullanan devletler bu mücadele ve savaşlarda bir adım önde olarak ulusal güvenliklerini sağlamış ve birçok devlet enerji uğrunda yapılan mücadelelerden etkilenmiştir. Enerjinin ulusal güvenlik üzerindeki etkileri ihraç ve ithal eden ülkeler arasında farklılık göstermekte olup, enerji ithal eden ülkeler açısından enerji arz güvenliği, ihraç eden ülkeler açısından talep güvenliği ve transit ülkeler açısından ise nakil güvenliği şeklindedir. Zengin enerji kaynaklarına sahip olan Hazar Havzası ve Azerbaycan, günümüzde artan petrol ve doğal gaz ihtiyacından dolayı, enerjinin ulusal güvenlik üzerindeki etkilerini anlamamız açısından en iyi örneklerdendir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to make a contribution to describing and understanding the effects of the energy on national security, and to explain these effects by means of the cases of Caspian Basin and Azerbaijan. Furthermore, this study explains historical changes in energy and security concepts and also reveals the effects of energy on national security on the cases of Caspian Basin and Azerbaijan. The claim of the study is that; most of the challenges and the wars which have arisen in relation to various security conceptions since 19th and 20th century have been associated, directly or indirectly, with energy resources. States using these resources have effectively provided their national security as moving one step ahead in this struggle and in these wars, and most of the states have been influenced by these challenges for the sake of energy. The effects of the energy on national security may vary between the exporting and importing countries,that means: supply security for energy-importing countries; demand security for energy-exporting countries; transport security for energy-transit countries. Due to currently rising oil and gas demand Caspian Basin and Azerbaijan, the energy resource-rich regions, are some of the best cases for us to be able to understand the effects of the energy on national security.