Trafikte hız sorununun trafik güvenliğine etkisi, denetimi ve çözüm önerileri
The imprint, the audit and the solution over traffic safety to speed case in traffic
  1. Tez No: 397718
  2. Yazar: ERDEM TOPUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN FİLİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Kazalar, Trafik, Public Administration, Accidents, Traffic
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ulaşım Güvenliği ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Trafik kazaları birçok ülkede ölümlerin temel nedenidir. Dünya genelinde yılda ortalama 1,3 milyon kişinin trafik kazalarında hayatını kaybettiği tahmin edilmektedir. Bu kazalar nedeniyle meydana gelen ölüm ve yaralanmalar önemli miktarda sosyal ve ekonomik maliyetlerle sonuçlanmaktadır. Trafikte hız, trafik kazalarında azımsanamayacak kadar ölüm ve yaralanma sebeplerinden bir tanesidir. Gerekli ve yeterli tedbirler alınmazsa araç teknolojisinin gelişmesi ve yolların daha konforlu hale gelmesi gibi sebeplerden dolayı hıza bağlı ölüm ve yaralanmalarda artış olacağı aşikardır. Bu çalışmanın amacı, hıza bağlı kazaların sayısının asgari seviyeye indirmek için çözüm önerilerini, sosyal bilimlerde araştırmanın amaçlarından olan değerlendirme amaçlı olarak sunmaktır. Çalışmada ilk olarak konu ile ilgili literatür çalışması yapılmıştır. Literatür çalışmasında konu ile ilgili istatistikler toplanmıştır. Daha sonra trafik konusunda uzmanlaşmış veya trafik konusunda yeterli tecrübeye sahip 10 kişiden oluşan bir grupla yarı yapılandırılmış görüşme yapılmıştır. Toplamda 9 sorudan oluşan bir mülakat soruları hazırlanmış olup, sorularla konusunda uzman veya yeterli tecrübeye sahip kişilerin trafikte hız sorununa bakış açıları ve sorunun nasıl algılandığı ölçülmeye çalışılmıştır. Çalışmada, yapılan görüşme verileri ile istatistikler birbiriyle mukayese edilmiş olup, tüm bu çalışmalardan sonra sorunun çözümüne yönelik çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Traffic accidents are the main point on deaths in many countries. It is anticipated that, average 1,3 millions of people die in every year all around the world. These deaths and injuries because of accidents are resulted with substantial amount of both social and economical costs. Excessive speed is one of the main reasons on both deaths and injuries in traffic accidents. It is flagrant that there will be augmentation on deaths and injuries depend on excessive speed because of the developments in vehicle technology and more comfortable roads unless taking enough and necessary measures. Purpose of this thesis is to present a solution proposal for decreasing accidents that is caused by excessive speed at minimal rate in a way of consideration purpose among one of researches in social science. At first in this thesis literature review was implemented then half-structured interview with the group of 10 specialists in traffic or talented people about traffic was done. There were 9 questions in that interview and it was tried to assess these people's point of views in excessive speed problem. After all these workings, it was submitted for these problems.