Etkileşimli televizyon yayıncılığında içerik geliştirme
Editing content for interactive television
- Tez No: 397743
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KESİM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu araştırma, Etkileşimli Televizyon içeriklerinin tasarımına yönelik etkileşimli bir prototipin geliştirilmesini amaçlamaktadır. Prototipin oluşturulması sürecinde iki temel kuramdan yararlanılmıştır. (1) Medyanın İçselleştirilmesi, (2) Etkileşimli İletişim Modeli. Medyanın İçselleştirilmesi, etkileşimliliği değişen iletişim teknolojilerinin gelişimi üzerinden, Etkileşimli İletişim ise etkileşimliliğin doğasını iletişim süreci üzerinden açıklayan yaklaşımlardır. Araştırmada, Etkileşimli Televizyon Yayıncılığına ilişkin prototipin geliştirilmesi sürecinde etkileşimli televizyon ve etkileşimli içerik yazılımı konusunda uzman kişilerin görüşleri alınmıştır. Bu nedenle araştırma, nitel bir durum çalışması şeklinde desenlenmiştir. Araştırmanın ilk aşamasında kuramsal temel çerçevesinde bir kuramsal dizey (matris) oluşturulmuş ve bu kuramsal dizeyden oluşturulan sorular çerçevesinde bireysel görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Daha sonra, bireysel görüşmelerden elde edilen verilerle etkileşimli televizyon programına yönelik hazırlanan akış şemasına uygun olarak etkileşimli bir futbol programının tasarımı gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın sonuç ve öneriler bölümünde bireysel görüşmelerden elde edilen veri setinin çözümlenmesi ve yorumlanmasıyla ortaya çıkan sonuçlar ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to develop an interactive prototype for the design of interactive television contents. Two main theories have been benefited while developing of the prototype. (1) Mediatization, (2) Interactive Communication Model. The mediatizaiton, explains the interactivity through changing communication technologies while the interactive communication model explains the nature of interactivity through the communication process. In the study, during the period of developing a prototype for interactive broadcasting the ideas of experts upon interactive tv and interactive content softwares have been taken into account. For this reason, the study has been figured out as a qualitative case work. At first stage, a theoretical matrix has been created on the main theoretical frame and through the questions from this matrix individual interviews have been carried out. Then, according to the data gathered from the individual interviews, an interactive football programme has been designed, which is in accordance with the flow scheme prepared for the interactive television programme. In the conclusion and suggestions part of the study, the results which were reached by the data analysis of the individual interviews and their interpretations and some suggestions have been placed.