Transhumanism in animated cartoons
Çizgifilmlerde transhumanizm temsili
  1. Tez No: 914649
  2. Yazar: DENİZ GÖNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PELİN HÜRMERİÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Antropoloji, İletişim Bilimleri, Anthropology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 313
Özet
Doğa karşısında güçsüz ve savunmasız olan insan, fiziksel ve bilişsel olarak daha sağlıklı ve güçlü olabilmek için yeni teknolojiler geliştirmektedir. Bilim ve teknolojinin birikimi, insanın doğasını geliştirmesine ve dünyaya hakim olmasına olanak sağlamıştır. Teknoloji yoluyla transhuman statüsüne ulaşmak, Aydınlanma felsefesinin modernizminden yansıyan bir yorumudur. İnsanoğlunun hastalıkları, yaşlanmayı, sakatlıkları ve hatta ölümü aşmaya ve doğanın öngörülemeyen risk ve tehlikelerine karşı dayanıklılığı artırmaya yönelik tüm ekonomik, sosyal, politik ve kültürel çabalarını kapsayan transhümanizm, geniş çapta kabul görmekte ve önemli bir çalışma alanını temsil etmektedir. Küresel kitle iletişim araçlarında yayınlanan çizgi filmler, transhümanist olgular gibi güçlü kültürel göstergeleri yansıtmaktadır. Yetiştirme teorisi, televizyon yayıncılığının ve hikaye anlatımının bireylerin inanç ve davranışları üzerindeki etkisini vurgulamaktadır. Kitle iletişim araçlarından gelen güçlü mesajlara uzun süre maruz kalmanın, değerlerin daha hızlı ve daha radikal bir şekilde benimsenmesine, sosyal izolasyona ve şiddete eğilime yol açtığı kanıtlandı. Tez, animasyonlu çizgi filmlerdeki temsilleri analiz ederek, teknoloji karşısında insanın gelişen rolünü, sanayi ve bilgi toplumlarında trans hümanizmin evrimini ve insandan trans-insan ve post-insana dönüşümü açıklamayı amaçlamaktadır. Temel araştırma sorusu, sanayi toplumundan bilgi toplumuna geçişe paralel olarak animasyon çizgi filmlerde transhümanizme doğru ideolojik bir dönüşümün olup olmadığıdır. Bu niceliksel araştırma, animasyonlu çizgi filmlerin mesajları ile insanın insan sonrasına dönüşümü arasındaki paralelliği araştırmak ve transhümanist ideolojinin varlığını test etmek amacıyla, amaçlı olarak örneklenmiş animasyon çizgi filmlere içerik analizi ve göstergebilim uygulamıştır. Örnekleme öncelikle insan ve robotları ve makine karşılaştırmasını içerecek şekilde yapıldı. Popülerlik, yaygınlık ve animasyon tarihi literatürünün özelliklerini taşıma kriterleri de dikkate alındı. Öncüler Çağı (1906-1932): Ko-Ko 1999'da (1927) ve Ko-Ko'nun Dünya Kontrolü (1928); Şanslı Tavşan Oswald ve Mekanik Adam (1932); Altın Çağ (1933-1949): Bosco'nun Mekanik Adamı (1933), Mickey' in Mekanik Adamı (1933) ve Mickey Çılgın Doktoru (1933); Televizyon Çağı (1950-1990): Astroboy (1963), Popeye Machine'ye Karşı (1981), Voltron'un Doğuşu (1984), Jetgiller Hi-Tech Wreck (1985); Yeni Medya Çağı (1991-2015): Grodan Boll (1991), Dexter'ın Laboratuvarı (1996), Transformers İnsan Hatası (2007), Ergen bir Robot Olarak Hayatım (2003), Koyun Shaun (2007), Meta Çağ (2016-) Dünyadaki Son Çocuklar (2018), Minecraft Hikaye Modu PAMA (2015). Araştırmanın kronolojik yapısı dikkate alındığında zaman, dil, teknik özellikler ve dağıtım şirketleri açısından herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır. Bu çalışmada transhümanist ideolojiyi temsil eden çizgi filmler yetiştirme teorisi bağlamında değerlendirilmektedir. Animasyon tarihi boyunca örneklemelerin değişen mesajları yetiştirme teorisi çerçevesinde analiz edilmiştir. Teorinin bütünsel vizyonundan yararlanmak için tanımlayıcı fakat spesifik olmayan bir kurumsal analize de yer verilmiştir. Bu çalışmanın özgün değeri, medya çalışmaları alanına yönelik transhümanist bir vizyon geliştirmesinde yatmaktadır.
Özet (Çeviri)
Humans, powerless and defenseless against nature, develop new technologies to become physically and cognitively healthier and stronger. The accumulation of science and technology has allowed human to enhance their nature and dominate the world. Attaining transhuman status through technology is an interpretation that evolved from the modernism of Enlightenment philosophy. Transhumanism, encompassing all human economic, social, political, and cultural efforts to transcend disease, aging, disability, and even death, and to enhance resilience against nature's unforeseeable risks and dangers, is widely accepted and represents a significant area of study. Animated cartoons, published in global mass media, reflect powerful cultural indicators like transhumanist phenomena. Cultivation theory, highlighted to impact of television broadcasting and storytelling on individuals' beliefs and behaviors. It proved prolonged exposure to potent messages from the mass media leads to faster and more radical adoption of values, social isolation, and a tendency towards violence. The aim of the thesis is to explain the evolving roles of humans in the face of technology, the evolution of transhumanism within industrial and information societies, and the transformation from human to transhuman and posthuman beings, through analysing representations in animated cartoons. The main research question is whether there is an ideological transformation in animated cartoons towards transhumanism, paralleling the transition from industrial to information society. This quantitative research includes semiotics analysis to purposefully sampled animated cartoons to explore parallelism between messages of animated cartoons and transformation of human to posthuman and test the presence of transhumanist ideology. Sampling was based firstly to include human and robots and machine confrontation. The criteria of popularity, prevalence and having the characteristics of the animation history literature were also taken into consideration. For the Pioneer Age (1906-1933): Ko- Ko in 1999 (1927 ) and Ko- Ko's Earth Control (1928); The Lucky Rabbit Oswald in The Mechanical Man (1932); Golden Age: Bosco's Mechanical Man (1933), Mickey's Mechanical Man (1933), and Mad Doctor (1933); Television Age: Astroboy (1963), Popeye Versus Machine (1981), Birth of Voltron (1984), Jetsons Hi-Tech Wreck (1985); New Media Age: Grodan Boll (1991), Dexter's Laboratory (1996), Transformers Human Error (2007), Shaun the Sheep (2007); My Life As A Teenage Robot (2003), Meta Age: Last Kids on Earth (2018), Minecraft Story Mode PAMA (2015). Considering the chronological structure of the research, there are no limitations in terms of time, language, technical features, or distribution companies. This study evaluates the animated cartoons that represent transhumanist ideology within the context of cultivation theory.The changing messages of samplings during animation history was analyzed within the framework of cultivation theory. To benefit from the holistic vision of the theory, a descriptive but nonspecific institutional analysis was also included. The original value of this work lies in developing a transhumanist vision for the field of media studies. Additionally, given animation's critical role and long-lasting influence on mass communication, this study approaches the subject from a mass media perspective and provides an analysis of the transhumanist transformation in the representation of human-robot relations.