Comparative study of the built-in-storage solar water heaters
  1. Tez No: 3978
  2. Yazar: MOHAMAD ADNAN M. CHAİKH WAİS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ECEVİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET KENDİNDEN DEPOLU GONES TOPLAÇLARININ ÜZERİNDE KARŞILAŞTIRMALI ÇALIŞMA CHAICK WAIS, Mohamad Adnan Yüksek Lisans Tezi, Fizik Bölümü Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Ahmet ECEVÎT Eylül 1988, 87 sayfa Tez düz güneş toplacına giriş ve toplu performans :" denklemleri ile başlar ve özellikle toplaç üstü kaçak katsayısı, toplaç verim faktörü ve boru kaçakları gibi toplacın, verimine etki eden parametrelerin tanımlarına önem verilerek devam eder. Daha sonra dikdörtgen ve üçgen tipli kendinden depolu toplaçların tanıtımı yapıldı ve bu tip toplaçlar üzerinde yapılan çalışmaların sonuçlarını gözlendi. Bu çalışmanın yapım nedenleri sunulduktan sonra dikdörtgen ve üçgen (iç yalıtım plakalı veya plakasız) tipli kendinden depolu toplaçlar genel hatlarıyla tanıtıldı, Radyasyon, soğutulan enerji ve ortalama su sıcaklığı ölçüm ve hesaplama teknikleri anlatıldı. - v -Toplaçların çeşitli noktaları için enerji denklem leri yazıldıktan sonra, matematik modelin sonuçları verildi, tablo ve grafikler yardımı ile sunuldu. Toplaçların yükseklikleri boyunca su sıcaklığının değişimi, geometri ve iç yalıtım plakanın etkisi, soğurgan plaka ile su arasında transfer edilen enerji ve toplaçların verimleri ısınma ve soğuma sürelerinde hesaplandı, ve karşılaştırmalı olarak analiz edildi. - vı -
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COMPARATIVE STUDY OF THE BUILT-IN-STORAGE SOLAR WATER HEATERS Chaikh Wais, Mohamad Adnan M. Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Ahmet ECEVÎT September 1988, 87 pages The thesis starts with an introduction of the flat- plate collector and lists the equations relating to the collector performance, concentrates on the factors affecting the performance of the flat-plate collectors, mainly the top heat loss coefficient, the collector efficiency factor and the duct or pipe losses. This is followed by a review study on the built-in-storage and the previous results for the collectors having triangular and rectangular cross-sections. A general description of the rectangular and triangular (with and without baffle plate) built-in-storage types are presented after the purpose of this study has been presented. - lii -This description is followed by measuring of radiation and the mean temperature of the water bulk. The energy balance equations considering the different nodes of the collectors are presented followed by the values and results of the mathematical model. The variation of local temperature with height, the effect of geometry, the effect of baffle plate, the energy transfer between the absorber and the water bulk and the bulk efficiency of the collector have been determined during the heating and the cooling period which are then followed by comparative analyses. - iv -