Değişken devirli bir kompresörün farklı devirlerdeki termodinamik kayıplarının deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of thermodynamic losses of the variable capacity compressor at various rotational speeds
  1. Tez No: 397839
  2. Yazar: YAŞAM UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Hermetik pistonlu kompresörler, ev tipi soğutma sistemlerinde en yaygın olarak kullanılan kompresör çeşitlerinden biridir. Soğutma sisteminin performansını belirleyen en önemli sistem komponenti kompresördür. Günümüzde farklı devirlerde çalışabilen ve farklı soğutma kapasitesi sunan değişken kapasiteli kompresör kullanımı giderek artmaktadır. Değişken kapasiteli kompresörlerin performans değerleri çalışma hızlarıyla değişmektedir. Değişken devirli hermetik pistonlu bir kompresörün verimini etkileyen kayıpların önemli bir bölümü de termodinamik kayıplardır. Termodinamik kayıpların incelenmesi ile gaz üzerinde yapılan sıkıştırma işi, emme ve egzoz akış hatlarında oluşan kayıpların nedenleri belirlenebilmektedir. Bu tez çalışması kapsamında, değişken kapasiteli bir kompresörün farklı devirlerde, silindir içerisindeki basınç-hacim ilişkisini belirten indikatör diyagramları deneysel olarak elde edilmiştir. Elde edilen diyagramlar ile kompresörün farklı devirlerdeki termodinamik kayıpları karşılaştırılarak nedenleri irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Hermetic reciprocating compressors are one of the most commonly used compressor type in household refrigeration systems. Compressor is one of the most important system part that affects coefficient of performance considerably. Nowadays, the usage of the compressors that can work on different speeds and adjust the cooling capacity (called variable capacity compressor- VCC) is increasing. The performance values of variable capacity compressors are changing respect to the operating speeds. One of the most important losses that influences the variable capacity compressor's peformance is thermodynamic losses. With the investigation of the thermodynamic losses, the work exerted on the gas, the reasons of the losses on the suction and exhaust flow lines can be determined. In this study, the thermodynamic losses of the variable speed compressor at various rotational speeds are investigated experimentally.