Kemik gözenekliliğindeki değişimin dinamik karakteristikler üzerindeki etkisinin in-vitro incelenmesi
In vitro investigation of effect of bone porosity difference on dynamic characteristics
- Tez No: 397893
- Danışmanlar: DR. SÜREYYA ERGÜN BOZDAĞ, PROF. DR. ÖNDER İSMET KILIÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Makine Mühendisliği, Anatomy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Dinamiği, Titreşimi ve Akustiği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Makine Mühendisliği disiplininde kullanılagelen modal analiz, cisimlerin mekanik davranışlarını anlamada etkili bir analiz yöntemidir. Burada önerilecek çalışmada hedeflenen, osseointegrasyon vb. süreçlerde de devrede olan remodelleme sonucu oluşan mineral yoğunluk artışının mekanik özelliklere olan etkisinin in vitro ortaya konmasıdır. Bu amaçla, kemik yapısal bütünlüğü arttıkça kemiğin dinamik karakteristiklerindeki değişim gözlemlenmiştir. Bu amaçla, deneysel gerçeklenmesi kolay olması dolayısıyla, uzun kemikler üzerinden araştırma gerçekleştirilmiştir. Deneyde, kemik mineral yoğunluğunu taklit etmek amacıyla, epoksi ve PMMA kullanılmıştır. Bu iki tip polimer, medular kanala monomer formda yerleştirilecektir. Meydana gelen jelleşme, kürleşme, ısınma ve akabinde soğuma ile meydana gelecek malzeme özelliklerindeki değişim, kemiğin malzeme özelliklerinde de değişime sebep olmuş ve bu sayede biyolojik olarak meydana gelen olay, in vitro olarak taklit edilip gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In mechanical engineering discipline, Modal testing is very powerful technique to analyze structure dynamics. Nonetheless, structure's dynamic characteristics give an opinion to understand structure's strength. Also, bone remodelling is a process,which modifies bone strength characteristics in according to mechanical singals with bone mineral density. In this study, investigation of effect of BMD on mechanical proporties has been proposed. In according to this porpuse, bone integration effect on dynamic characteristics has been observed. Therefore, regulation and application of the experiment has been applied on long bone because of its simplicity. In according to mimic of bone mineral density increment phenomenon, epoxy and poly methyl methacrylate has been used. This two type of polymer will been applied after catalyzer has been put. After that, gelling, curing, heating and after cooling of polymer mimicked to bone mechanical properties difference, in so, biological event has been observed in vitro.