Ülkemizde planlanan, yapılmakta olan ve yapılan yüksek hızlı demiryolu hatlarının incelenmesi ve karşılaştırılması
Analysis and comparison of high-speed railways planned and being built in Turkey
- Tez No: 397892
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜBEYDE ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ulaştırma Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tezde, dünyada ve ülkemizde bugüne kadar yüksek hızlı demir yolu teknolojisine yapılmış olan yatırımların nitelikleri üzerinde durularak, genel bir değerlendirme yapılmaya çalışılmıştır. Özellikle ülkemizdeki hatlarda bulunan altyapı, üst yapı, sinyalizasyon, elektrifikasyon ve haberleşme imalatlarının içerikleri ile maliyetlerinin dünya ülkelerinin örnekleri ile karşılaştırmalarının faydalı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the qualities of the investments made on the high-speed railway technology in the world and in our country, were focused on, and an overall evaluation was tried to be carried out, accordingly. It is considered that, it might be useful comparing the contents and costs of infrastructure, superstructure, signalization, electrification and communication manufactures available in the lines in our country, to the samples of the world countries.