Darbeli mod fototerapi ile bilirubin konsantrasyonunun değişiminin incelenmesi
The investigation of bilirubin concentration using pulse mode phototherapy
  1. Tez No: 397961
  2. Yazar: NAZİRE ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENAP ŞAHABETTİN ÖZBEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Yeni doğan sarılığı, bebekler arasında en sık rastlanan klinik vakalardandır. Bebeklerin yaklaşık üçte ikisi, yaşamlarının ilk haftasında klinik anlamda sarılık olur. Sarılık, gözetim altına alınmazsa genellikle ciddi nörogelişimsel durumlar oluşabilir. Neonatal hiperbilirubenimia, yenidoğan sarılığında çok sık karşıl aşılan bir durumdur. Bu tip sarılık, cildin ve skleranın sarılaşması demektir ve bunun nedeni de bilirubin seviyesinin yükselmesidir. Bilirubin, alyuvar hücrelerinin bozulmasının bir sonucudur, genellikle vücut yaşlı kırmızı kan hücrelerini parçaladığı zam an oluşur. Normal durumlarda karaciğer bu oluşan bilirubini görevinin bir parçası olarak doğal yollarla kandan uzaklaştırır. Bebeklerde sarılık ise kırmızı kan hücrelerinin parçalanması sonucu oluşan bilirubinin karaciğer tarafından kandan uzaklaştırılamam ası sonucu görülür. Bazı durumlarda, Rh uyuşmazlığı gibi hemolitik hastalıklar, hiperbilirubinemia'ya yol açabilir. Hyperbilirubinemia klinik olarak, 5mg/dL üzerindeki bilirubin seviyesi ile tanımlanır. Bilirubin sirkülasyonu iki şekilde ölçülebilir. Bunl ar, kan sayımı ile deri içinden geçen bilirubin, transkütan bilirubin (TcB) ve toplam serum bilirubini (TSB) veren spektrofotometri metodları ile ölçülmektedir. Yenidoğan sarılığının tedavisinde kullanılan yaygın metotlardan biri fototerapi'dir. Fototerapi, derinin hemen altında biriken ve derinin sarımsı renk almasına neden olan fazla biluribinin vücuda uygulanan ışık ile kırılıp, doğal yollar ile vücüttan atılması yöntemidir. Fototerapi'de genelde mavi ışık kullanılmakta ve kullanılan ışığın d alga boyu ve şiddetine bağlı çalışmalara literatürde rastlanmaktadır. Tedavide kullanılan ışığın şiddeti ve uygulama süresi, hasta rahatını etkileyen unsurların başında gelmektedir. Hasta kanındaki biluribin konsantrasyonuna göre fototerapi süresi geneld e 6 - 24 saat aralığında uygulanmaktadır Bu süreyi kısaltacak her türlü çabanın, sadece tedavi maliyetlerini değil, aynı zamanda yenidoğan için oldukça sıkıntılı bir süreç olan tedavi sürecini kısaltacağı bilinmektedir. Bu çalışmada, diğer az sayıdaki b enzeri gibi kullanılan ışığın dalga boyundan ziyade, mavi ışığın sürülme modları üzerine çalışılmıştır. Çalışmanın orjinalliği de bu noktadan kaynaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Neo natal jaundice is among the most common clinical cases for newborns. Almost two thirds of the newborns becomes jaundice within their first week. If jaundice does not taken under control, many neurodevelopmental stages may occur. Neonatal hyperbilirubine mia is one of the common cases in newborn jaundice. This kind of jaundice shows itself by becoming yellowish of the skin and sclera as a result of increase of bilirubin concentration in the blood. Bilirubin is the result of breakdown of red - cells and thi s happens mostly when the body breaks down the aged blood cells. In the regular circumstances, liver gets rid of this high bilirubin in the blood with conventional ways. However, n eonatal jaundice seen if liver can't handle this procedure among the babie s. Hemo l ytic cases such as Rh conflict may also results hyperbilirubinemia. Hyperbilirubinemia is defined as the bilirubin concentrations above 5mg/dL in the blood. There are two types of methods to measure the bilirubin concentration. These methods ar e TcB and TSB methods. Both of them are spectrophotometric methods. Phototherapy is a preferred method of treatment for neonatal hyperbilirubinemia by virtue of its noninvasive nature and its safety. Neonatal jaundice is a common condition and phototherapy is an accepted modality for its management. Phototherapy convers unconjugated bilirubin to its oxidation products as well as to photo and structured isomers which are easily eliminated through the gastro - intestinal tract or lost in urine. Recently, phototherapy has been shown to be related to oxidative stress, lipid pe roxidation or DNA damage. Neonates have limited anti - oxidant protective capacity and oxidative damage place an important role in pathogenesis of many diseases in the newborn period. Bilirubin absorbs light most strongly in the blue region of the spectrum near 460 nm xx wavelength. Se veral devices using light source with different wavelengths and intensities are available for phototherapy. Phototherapy is one of the common methods used for the treatment of neonatal jaundice. Phototherapy is a method to break down the bilirubin accumu lated under the skin by exposing the large portion of body to preferably blue light and getting rid of the excess bilirubin from the body. In phototherapy, mostly a blue light is used. However, there are few studies about the effect of frequency or wavel ength of the light used. Exposure time and intensity of the light used are the parameters directly influence the comfort of the patient. Depending on the concentration level of bilirubin, treatment of phototherapy may take between 6 to 24 hours. Any e ffort to decrease the treatment time is very welcome for both reducing the costs of treatment and decrease the time of the treatment which is mostly very uncomfortable for the newborns. In this thesis, we concentrate on the methods for driving the light ( LED) rather than the frequency of the light. In this sense, this work is original. There are very few number of publications about the physics of phototherapy in the literature. As mentioned before, these works are based on the influence of the wavele ngth of the light used in phototherapy. Dose rate of the light provided by LED's or other light sources is proportional to the current and the voltage (briefly power) of the power supply. Instead of applying a constant power to LED, we propose power the L ED in pulsed mode. Since physics of breakdown of bilirubin molecule by light has not been investigated in detail (there is almost no literature about it), we have decided to make this study with trial and error method. Samples of bilirubin were prepared using powder by Sigma - Aldrich (with B4126 product code). Bilirubin samples were prepared in blood stimulating serum with the concentration of 5 mg/dL. These solutions were irradiated in the experimental setup with the LED light. Extra care is taken to make the light intensity stable during the irradiations. The humidity and the temperature are monitored during the experiments. The light intensity measurements were performed with TES 1336 unit in terms of Lux. xxi We used Yonton brand blue LED light wit h 50W peak power and an audio amplifier with 120 W power (at 8 ohm impedance) and wide bandwidth of 150 kHz was used for driving the LED in pulse mode. The pulses were generated from a frequency generator. The spectrum of the LED is taken by a spectromet er and given in this work since no technical information about the exact wavelength was available for this LED. The first measurements took place in this study were about the intensity of the LED at the irradiation position of the samples. The intensity v ersus frequency graphs wer e produced between 50 Hz and 1 k Hz. Intensity variation was measured to be between 66.8 and 72.2 Lux for the given frequency interval