Temel görüntü işleme algoritmalarının FPGA üzerinde gerçeklenmesi
Implementing basic image processing algorithms on FPGA
- Tez No: 398023
- Danışmanlar: PROF. DR. ECE OLCAY GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Projede görüntü işleme algoritmalarının çoğunda uygulanan temel algoritmalar FPGA üzerinde alıştırılmıştır. Bu algoritmaların başında RGB gri dönüşümünün yapılması, sobel ve prewitt operatorleri, Gauss filtresi, LoG dönüşümü ve Canny kenar belirleme algoritmalarıdır. Buradaki algoritmalar diğer görüntü işleme algoritmalarının temelini oluşturması açısından önemlidir. Daha gelişmiş görüntü işleme algoritmaları çalıştırılırken önce bu algoritmalar uygulanır. Bu durum projede bu algoritmalarının konu olarak alınma amaçlarından biridir. Bu proje sonunda temel algoritmaların FPGA üzerinde çalışabildiği görülmüştür ve böylece bu tür algoritmaların üzerinde çalışabileceği bilgisayar dışında alternatif bir çalışma ortamının olduğu gösterilmiş oldu.
Özet (Çeviri)
In this project the basic algorithms that are used in most of the image processing have been implemented on FPGA. These algorithms include RGB to grayscale transformation, sobel and prewitt operators and Gaussian filter, LoG transformation and Canny edge detection algorithm. The important point is that these algorithms form the base of other image processing algorithms. While more advanced algorithms are running, these algorithms are applied in the initial phase. This case is one of the reasons that these algorithms are taken as the subject of the project. At the end of this project it is seen that these basic algorithms can run on FPGA thus showing that it is possible to run this kind of algorithms in an alternative work environment other than a computer.