Görüntü işleme algoritmalarının FPGA üzerinde gerçeklenmesi
Implementation of image processing algorithms on FPGA
  1. Tez No: 316619
  2. Yazar: MEHMET FATİH ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN ŞAKİR BİLGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Görüntü işleme algoritmaları; sağlık, güvenlik, savunma gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Bu çalışmada bazı görüntü işleme algoritmaları FPGA geliştirme kartı üzerinde gerçeklenmiştir. FPGA tabanlı geliştirme kartları üzerinde gerçek zamanlı olarak görüntüde renk değiştirme, morfolojik açma ve kapama, kırmızı renkli nesne takibi, ten rengi tanıma, sobel filtresinin görüntüye uygulanması gibi bir takım tasarımlar gerçekleştirilmiştir. Bu işlemlerde donanım tanımlama dili olan Verilog kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar geliştirme kartına bağlanan monitör sayesinde gözlemlenmiştir. Yapılan bu çalışmanın, daha gelişmiş görüntü işleme sistemleri tasarlamak için bir temel olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Image processing algorithms are used in different areas such as health, security, defence and etc.. In this study some of the image processing algorithms are implemented on the FPGA processing board. On the FPGA development board, which is produced by Altera company, some designs, like image color changement, morphological dilation and erosion, red color object tracking, skin color detection and sobel filter, are realized. During this implementations, Verilog hardware design language is used. Results are observed in real time via a monitor which is connected the FPGA development board. It is thought that, this research would be a basis of more complicated image processing systems.