Kaynak sonrası S355J2N yapı çeliğinde oluşan gerilmeleri gidermek için uygulanan ısıl işlemin etkilerinin tahribatlı-tahribatsız muayene yöntemleriyle belirlenmesi
The effect of post weld heat treatment on S355J2N structure steel and investigation with destructive non-destructive inspection methods
  1. Tez No: 614354
  2. Yazar: ESRA ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURŞEN ÖNTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Kaynak uygulamalarına günümüz endüstrisinde birleştirme yöntemi olarak yer verilmektedir. Ark kaynağı yöntemlerinden; gaz altı ark kaynağı (GMAW/GTAW) metallerde en çok tercih edilen kaynak yöntemidir. Kaynak uygulaması sırasında malzemede ısı girdisi olmaktadır. Bu sebeple ani sıcaklık değişimleri ile özellikle kaynak bölgesinde (ITAB) artık gerilmeler oluşmaktadır. Bu da malzemenin mekanik özelliklerini ve malzemenin dayanımını olumsuz yönde etkilemektedir. Artık gerilmeleri tamamen gidermek mümkün olmasa da ısıl işlem ile artık gerilmeleri büyük ölçüde azaltmak mümkündür. Bu çalışmada; S355J2N yapı çeliğinde kaynak sonrası oluşan artık gerilmelerin malzemenin mekanik özelliklerine etkileri tahribatsız ve tahribatlı muayene yöntemleri ile incelenmiştir. Kaynak uygulamasından sonra oluşan gerilmeleri gidermek için de uygulanan ısıl işlemin etkileri tahribatlı muayene yöntemleri ile belirlenmiştir. Isıl işlem öncesi ve sonrası mekanik özellikler karşılaştırılmış ve elde edilen veriler tablolar halinde verilmiştir. Bu tabloların karşılaştırılması ile kaynak uygulamasının artık gerilme oluşturarak malzemenin mukavemetini azalttığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak; kaynaktan sonra artık gerilmeleri giderme ısıl işlemiyle artık gerilmelerin etkilerinin büyük bir kısmının giderildiği ve malzemenin mukavemetinin de yapılan tahribatsız ve tahribatlı deneylerle arttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Welding applications use as assembly method in the current ındustry. Gas arc welding (GMAW /GTAW) are the most preferred methods from arc welding methods. Heat input to the material would during the welding. Therefore, residual stress occurs especially on area under the influence of heat with heat changes. Also, this situation affects unfavourable mechanical properties and relative strength of material. Residual stress aren't prevent but the effect can be reduced substantially with post weld heat treatment. In this thesis; Effect of residual stress after welding on mechanical properties were inspected with destructive and non-destructive methods in structural steel S355J2N. Effect of Post weld heat treatment was detected with destructive methods. Mechanical properties were compared and published result with tables at before post weld heat treatment and after post weld heat treatment. By comparing those tables, it has been found that welding application decreases the resistance properties of the material by creating residual stress. Consequently; it has been found that the effects of residual stresses are removed a certain rate by post weld heat treatment and the material is strengthened with destructive and non-destructive methods.