Endüstrilerin entegrasyonu
Industry convergence
- Tez No: 398093
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ZEYNEP ERDEN BAYAZIT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tez yakınsayan endüstrilerde firmaların nasıl davrandığına odaklanmıştır. Son yıllarda firmalar onları doğrudan rakip ya da ortak yapacak bazı stratejik seçimler yapmıştır. Amacımız yakınsama şartlarında firmaların aldığı stratejik aksiyonları Kaynak Tabanlı Yaklaşım ile keşfetmek ve anlamaktır. Yakınsayan endüstri olarak mobil cüzdan endüstrisi seçilmiştir. Son yıllarda yeni ödeme sistemlerinde hızlı bir artış olmuştur. Mobil ödeme sistemleri cep telefonları, özellikle de akıllı telefonların hızlı benimsenmesinden faydalanarak bu cihazların kullanım özelliklerine entegre edilen ödeme kanallarının bir kategorisidir. Mobil ödeme endüstrisinin hızla büyümesi ve mobil iletişim ve finansal kuruluşların yakınsamasına örnek oluşu, endüstriyi üzerinde çalışmak için ilginç kılmıştır. Mobil cüzdan endüstrisi büyük ölçüde bilgi temellidir. Ve biliyoruz ki başarılı bir mobil cüzdan genellikle sadece iyi teknoloji üzerine kurulmaz, aynı zamanda mobil ödeme değer zincirindeki farklı aktörler ile işbirliğine de bağlıdır. İşbirlikleri önemi fazla olduğu için tüm dünyada faaliyet gösteren 138 mobil cüzdan uygulaması ile 2008-2014 yılları arasında hangi işbirliklerinin yapıldığı araştırılmıştır. Ayrıca, hangi temel aktörlerin mobil cüzdan endüstrisinde olduğu ile ilgili kavram geliştirmeyi vaat ettik. Analiz sonucuna göre, sermaye tabnlı olmayan işbirliklerinin sermaye tabanlı işbirliklerine (birleşme ve satın almalara) göre daha çok tercih edildiği tespit edilmiştir. Firmaların ilgili aksiyonlarının önemli bir unsuru sermaye tabanlı olmayan işbirlikleri olmuştur. İşbirliklerinin yakınsama öncesinde, esnasında ya da sonrasında yapılabildiği görülmüştür. Literatüre katkı sağlayacak dört temel aktör tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is focused on how firms behave when converging environments with strategic alliances. In the recent years they have made some strategic choices that resulted in them becoming direct competitors or partners. Our goal is to explore and understand the moves in the context of convergence with 'Resource Based View'. The industry where they are facing each other is mobile wallet services During recent years there has been a rapid increase of new payment solutions. So-called mobile payment solutions are a category of payment solutions that utilize the rapid adoption of cell phones, especially smart phones. Since the mobile payment industry is rapidly expanding and mobile payment industries result from the convergence of the mobile communications and financial payment industries, it is an interesting industry to study for mobile wallet services. The industry is to a large extent knowledge-based and we believe that a successful mobile wallet solution is often not only built on good technology, but also dependent on collaborations with several different actors in the mobile payment value network. Since the collaborations are of major importance we decided to further investigate which collaborations made years between 2008-2014 with 138 mobile wallet service provider. Further, we hope to develop an understanding of what different kind of actors are in the mobile wallet industry. According to the result of analysis, it has been found out that alliances is chosen over merger and acquisitions. An important element of their related actions has been the use of strategic alliances. The alliances can be done before, during or after the convergence process. There are four main actors found in the industry contributed to the literaure in this study.