Influence of piston ring-pack design on inter-ring pressure of a heavy duty diesel engine
Bir ağır hizmet dizel motorunda piston segman takımı tasarımının segmanlar arası basınca etkisi
  1. Tez No: 398099
  2. Yazar: AHMET EBRİNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGEN AKALIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Otomotiv Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Günümüz koşullarında motorlu taşıt üreticileri yasal emisyon sınırlarını aşmadan müşterilerin beklentilerini karşılamak amacı ile daha düşük yakıt tüketimi olan fakat aynı zamanda daha yüksek güce sahip motorlar üretmek amacını gütmektedirler.Bu amaç doğrultusunda üretilecek motorlar içerisinde güç kayıplarına yol açabilecek herhangi bir parameter dikkat ile incelenmekte en aza indirilmeye çalışılmaktadır. Bir piston segman grubunun başlıca görevlerinden birisi sıkıştırma işlemi sırasında yüksek basınçtaki taze dolgu için sızdırmazlık sağlarken, yanma odasına kaçabilecek motor yağını minimize etmektir. Bu yüzden, iki segman arasındaki basınç karakteristiğinin yağ tüketimi ve segmanlardan aşağı gaz kaçağı miktarı üzerinde önemli bir etkisi olduğu düşünülmektedir. Bu amaçla bir ağır hizmet dizel motoru için Orifis ve Hacim metodu ile iki segman arası basınç modellemesi yapılarak, segman karakteristiklerinin basınç ve sürtünme üzerindeki etkisinin incelenmesine karar verilmiştir. Daha sonra segman tasarım parametrelerinin iki segman arasındaki basınca etkisini gözlemlemek adına piston-segman grubunun geometrik ve karakteristik parametreleri değiştirilerek simülasyonlar tekrar koşturulmuştur. Taguchi metodu ile bir DoE matrisi oluşturulmuş, segman dizayn parametrelerinin birlikte olan etkileri araştırılmıştır. Çalışma birinci ve ikinci segman arasındaki basınç değerinin sürtünme, enerji kayıpları ve yağ film kalınlıkları üzerindeki etkisinin incelenmesi ile sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's circumstances, in order to meet the expectations of customers, OEMs are intended to produce engines with lower fuel consumptions without exceeding the legal emission limits but are pursued at the same time more powerful motors. In the purpose of this, any parameter that can lead to power loss in the produced engine is being examined in detailed and tried to be minimized. The primary objective of a piston ring system is to seal the combustion gases during the engine process while minimizing the lube oil transported to the combustion chamber and the pressure characteristics between the two piston rings are considered to have a significant impact in the oil consumption and blow by problems. For this purpose, it was decided to examine the effects of ring dynamics and behaviours on the second land pressure and friction for a heavy duty diesel engine by modelling the pressure between the two rings by using Orifice and Volume Method. To be able to understand the effects of the design parameters on the second land pressure, some of the geometrical and characteristic parameters of piston and ring have been changed and simulations have been run again. A DoE matrix has been created with Taguchi method to see the combined effect of the piston ring design parameters on the second land pressures. The study was terminated by investigating the influence of second land pressures on engine friction, oil film thickness and power loss.