Kamu personelinde algılanan örgütsel desteğin örgütsel bağlılık ve örgütsel özdeşleşme düzeyleri ile ilişkisini belirlemeye yönelik bir araştırma
A research to determinate the relation between perceived organisational support and organisational commitment and organisational identification levels at the public sector
- Tez No: 398207
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN ERDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Algılanan örgütsel destek (AÖD) bireylerin örgüte olan katkılarının ne derece önemsendiği, refahlarının ne derece dikkate alındığı ve üyesi oldukları örgütlerinin kedilerini ne derece destekleyip güvende hissetmelerini sağladıklarına olan inançlarıdır. Bireylerin örgütsel destek algılarının olumlu olduğu ortamlarda bireylerin karşılık olarak bir takım olumlu tepkilerde bulunacakları literatürde yer alan birçok araştırmada ifade edilmiştir. Bu kapsamda değerlendirildiğinde örgütsel özdeşleşme ve örgütsel bağlılık kavramlarının da AÖD'nin olumlu olduğu ortamlarda bireylerin gösterecekleri olumlu davranışsal tepkiler arasında olabileceği değerlendirilmektedir. Bu noktadan yola çıkarak bu araştırmada AÖD'nin kamu çalışanlarının örgütsel özdeşleşme ve örgütsel bağlılık düzeyleri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Tezin kavramsal çerçevesinde algılanan örgütsel destek, örgütsel özdeşleşme ve örgütsel bağlılık kavramlarını kapsayan bir literatür taraması yapılarak çalışmanın hipotezlerine yönelik kuramsal çerçeve ortaya konmuştur. Araştırma bölümünde ise Ankara ve İzmir illerinde belirli alanlarda çalışan kamu personelinden seçilen örneklemden anket yoluyla veri toplanarak araştırmanın hipotezleri test edilmiştir. Araştırma bölümünde algılanan örgütsel destek değişkeni için Eisenberger ve arkadaşlarının (1997) geliştirmiş oldukları AÖD ölçeği, örgütsel özdeşleşme değişkeni için Mael ve Ashforth'un (1992) geliştirmiş oldukları ölçek ve örgütsel bağlılık değişkeni için Allen ve Meyer'in (1997) geliştirmiş oldukları ve örgütsel bağlılığı üç boyutlu olarak ele alan ölçek kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular değerlendirilmiş ve sonuçta AÖD'nin, kamu çalışanlarının örgütsel özdeşleşme ve örgütsel bağlılık düzeyleri ile anlamlı bir ilişkisinin olduğu belirlenmiştir. Ayrıca kamu çalışanlarının AÖD, örgütsel özdeşleşme ve örgütsel bağlılık düzeylerinin demografik değişkenlerle ilişkileri araştırmada test edilerek uygulama ve sonuç kısmında detaylı olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Perceived organisational support (POS) is the belief of an employee that to what degree their organisation cares about their contribution, their comfort and make them feel safe. Many researchs point out that once employees' perceive of organisational support is positive, employees react as positive in return support of their organisation. Being under debate within this content, the point that organisational commitment and organisational identification also can be among the employees' positive reactions when the POS is positive. According to this point of view, in this study, the effect of POS on the organizational commitment and organizational identification of public officers is examined. In the first part of this research, based on a literature review on the perceived organisational support, organisational commitment and organisational identification, the theoretical framework for the study's hypotheses is presented. In the empirical part, hypotheses are tested via survey method over the sampling selected from the official employees of certain areas at Ankara and İzmir. For the perceived organisational support, the scale of Esienberg and oth. (1997), for the organisational identification, the scale of Ashforth and Mael (1992) and for the organisatioanl commitment, the scale of Allen and Meyer (1997) is used. The findings of the study show that there is a meaningful relation between perceived organisational support and organisational identification and organisational commitment. Meanwhile the relations between the officials' organizational commitment and organizational identification levels and officials' deomographic variables are researched and the results are evaluated in detail at the last section.