Türk Hukukunda vergi mahremiyetinin sınırları
The limits of tax privacy in Turkish Law
- Tez No: 398206
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH FERHATOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Vergi mahremiyeti kişilere ait sır niteliğindeki bilgilerin vergilendirme süreci boyunca ve sonrasında korunmasını amaçlamaktadır. Öyle ki bu mahremiyet sadece vergilendirme sürecinde değil yargılama aşamasında da korunması gereken bir mahremiyettir. Bundan dolayı vergi mahremiyetinin özel hayatın gizliliği ile çok yakın bir ilişkisi vardır. Tüm bu özellikleri nedeniyle vergi mahremiyetinin sınırlarının dikkatli bir şekilde çizilmesi gerekir. Bu tez çalışmasının birinci amacı vergi mahremiyetinin temel hak ve özgürlükler karşısındaki konumunu tespit etmeye çalışmaktır. Bu amaç kapsamında kişinin özel hayat alanları ayrıntılı olarak incelenmiş ve vergi mahremiyetinin özel hayat alanları içerisindeki yeri tespit edilmiştir. Çalışmanın ikinci ve asli amacı ise vergi mahremiyetinin hukuki sınırlarını ortaya koymaktır. Bu anlamda vergi mahremiyetinin vergi denetimi, yargılama aşaması, bankacılık işlemleri, bilgi paylaşımı ve suç gelirlerinin aklanması konuları bakımından anayasal sınırları tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışmamızda vergi mahremiyeti ile ilgili tüm bu sorunlar insan hakları ve anayasa hukuku bakımından ele alınarak konuyla ilgili literatüre katkı sağlanması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Tax privacy aims to protect the information belonging to individuals which has glaze qualification during taxation process and after. And this privacy is not only a privacy which should be protected during the taxation process but also a privacy which should be protected during the trial process. Therefore, tax privacy has an intimate relationship with the right of privacy. Because of all its features, the limitation of secrecy of taxes should be drawn rigorously. The first aim of this study is to determine the position of tax privacy against of fundamental rights and freedoms. Within the scope of this aim, one's privacy life areas are examined detailed and the place of tax privacy within privacy life areas are determined. The second and fundamental aim of the study is put forth the legal limitation of tax privacy. In this sense, it is tried to determine constitutional limitations of tax privacy in terms of tax auditing, trial process, banking transactions, information sharing, and laundering of crime revenues. In our study, it is aimed to contribute to the literature by considering all these problems concerning to tax privacy in terms of human rights and constitutional law.