Mecmua-i Mehmed İrfan Paşa'da yer alan manzum bölümler(İnceleme-Metin)
In verse parts on the Macmua-i Mehmed İrfan Pasha
  1. Tez No: 398426
  2. Yazar: DUYGU GÜNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET KUZUBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
19. yüzyıl, Türk edebiyatının tarihî seyri içerisinde önemli değişikliklere uğradığı bir yüzyıldır. Altı yüz yıl boyunca Türk edebiyatının zirveye ulaşmasını sağlayan klâsik Türk edebiyatı, 1860'tan itibaren yerini Batı kaynaklı bir edebiyata bırakmıştır. Özellikle geçiş sürecinde, klâsik kültürle yetişmiş şairler çoğu zaman aldıkları edebiyat mirası sebebiyle gelenekten kopamamışlardır. Çalışmamızın konusunu teşkil eden İrfân Paşa da söz konusu şairlerden birisidir. Çalışmamızın merkezini 1815 yılında doğup 1888'de ölen İrfân Paşa'nın günümüze ulaşan şiirlerinin toplandığı Mecmua-yı İrfân Paşa adlı eseri oluşturmaktadır. Yüzyılın genel siyasi durumuna ve edebî faaliyetlerine değinilen Giriş bölümünün ardından şair hakkında bilgiler verilmiş ve Mecmua-yı İrfân Paşa şekil bakımından incelenmiştir. Metin bölümün ardından Sonuç ve Kaynakça ile çalışmamız tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The 19th century has a strong role in which The Turkish Literature changed considerably in the historical progress. The Classical Turkish Literature period which raised the Turkish Literature reaching peak levels through 600 years, yielded to Western based literature as from 1860. Especially in the transition period, the poets come from the classical literacy culture, generally could not break with tradition because of their literary heritage. Irfan Pasha who is the main subject of our study is one of these poets we mentioned above. The poems which come until today, collected in the Mecmua-yı Irfan Pasha book of Irfan Pasha- who was born in 1815 and died in 1888-, constitutes the main work of this study. Mecmua-yı Irfan Pasha was studied exoterically and detailed the profile of the poet after the introduction which refers to general political conditions of the century and literary works. Our study was concluded with conclusion and bibliography stages after the main reading.