Endeks vadeli işlem sözleşmelerini etkileyen makroekonomik faktörlerin analizi: Türkiye uygulaması
The analysis of macroeconomic factors' impact on index future contracts: An application on Turkey
  1. Tez No: 398499
  2. Yazar: GİZEM ÇETİN DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN GÜRİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, İşletme, Econometrics, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansal Piyasalar ve Yatırım Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada vadeli işlem piyasalarının dünyada ve Türkiye'deki oluşum ve gelişim süreci, vadeli işlemlerin neler olduğu ve fiyatlamalarının nasıl yapıldığı geniş bir şekilde ele alınmış olup yapılan araştırmalar sonucu tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en çok işlem gören vadeli işlem sözleşmelerinin endekse dayalı vadeli işlem sözleşmeleri olduğu görülmüştür. Bu bağlamda, endeks vadeli işlem sözleşmelerine etki eden makroekonomik faktörlerin belirlenmesi amaçlanmış ve Borsa İstanbul bünyesindeki Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası'nda işlem gören BIST 30 endeks vadeli işlem sözleşmelerinin fiyatını etkilediği düşünülen makroekonomik faktörlerin dahil edildiği regresyon modeli tahmin edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Vadeli İşlem Piyasaları,VİOP,Endeks Vadeli İşlem Sözleşmeleri
Özet (Çeviri)
On this study, it is extensively examined that the futures markets' generation and devolopment process in Turkey and all over the world, what the derivatives products are and how to price them. As the result of the researches, it has been proved the most traded derivative product is Index Future Contracts in Turkey as in the world. In this respect, it is aimed to determine the maroeconomic factors' impact on index futures contracts and estimated a regression model included macroeconomic factors which is thougt to affect BIST 30 Index Futres Contract's prices traded in Borsa Istanbul Futures and Options Market. Keywords : Futures Markets,VİOP,Index Futures