Terslenebilir halkalar ve genişletilmiş terslenebilir halkalar
Reversible rings and extended reversible rings
- Tez No: 398537
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA KAYNARCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde, tez çalışması için gerekli olan kavramların tanımları ve bazı teoremler verilmiştir. Üçüncü bölümde, terslenebilir halka sınıfı tanıtılarak bazı özellikleri incelenmiştir. Buna ek olarak terslenebilir halkaların diğer halka sınıflarıyla olan ilişkileri araştırılmıştır. Son olarak dördüncü bölüm, bazı terslenebilir halka sınıfı örneklerine ve bunların karakterizasyonlarına ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four basic chapters. The first chapter is devoted to the introduction. The second chapter introduces preliminaries, definitions of concepts and necessary theorems that will be required for this thesis. In the third chapter, by introducing reversible rings, some properties of these rings are investigated. In addition, relationships between reversible rings and other rings are examinated. Finally, the fourth section is devoted to examples of some generalized reversible rings and the characterizations of these rings.