Bor katkılı LiMn2O4 spinel katot malzemelerinin fiziksel özelliklerinin ve pil performanslarının incelenmesi
Examining the physical properties and battery performance of boron doped LiMn2O4 spinel cathode materials
  1. Tez No: 398556
  2. Yazar: DERAN TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVDA AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Enerji, Science and Technology, Energy
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırmada, LiMn2O4 spinel katot malzemesine yapılan bor katkılamasının bu malzemenin fiziksel özelliklerine ve bu katot malzemesi kullanılarak imal edilen pillerin performansına etkisi incelemiştir. Bu kapsamda LiMn2O4, Li(Mn0.9875B0.0125)2O4, Li(Mn0.9750B0.0250)2O4, Li(Mn0.9500B0.0500)2O4, katot malzemeleri katı hal reaksiyon yöntemiyle üretilmiş ve uygun koşullar altında elektrokimyasal testleri yapılmıştır. Çalışmanın sonucunda bor katkısı yapılmış olan Li(Mn0.9875B0.0125)2O4, Li(Mn0.9750B0.0250)2O4, Li(Mn0.9500B0.0500)2O4 pillerin katkısız LiMn2O4 katot malzemesi kullanılarak üretilmiş olan pillere göre özellikle uzun çevrimler (şarj/deşarj) sonucu daha az kapasite kaybına uğradığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, effect of boron doping on physical properties and battery performance of LiMn2O4 spinel cathode material are investigated. In this scope LiMn2O4, Li(Mn0.9875B0.0125)2O4, Li(Mn0.9750B0.0250)2O4, Li(Mn0.9500B0.0500)2O4, cathode materials are synthesized via solid state reaction method and electrochemical tests were carried under appropriate conditions. According to the results of this study boron doped Li(Mn0.9875B0.0125)2O4, Li(Mn0.9750B0.0250)2O4, Li(Mn0.9500B0.0500)2O4 cathodes are suffer less capacity loss compared to the pristine LiMn2O4 especially on long cycles.