Peltier modül ile taşıt klima tasarımı
The vehicle air condition design with peltier module
- Tez No: 398557
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Otomotiv Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tez çalışmasında peltier modülü kullanılarak araç içi havanın soğutulması hedeflenmiştir. Standart araç klimaları motor performansını düşürmektedir. Bu klimalar araç yakıt tüketimini arttırmaktadır. Bu olumsuzlukları yok etmek için termoelektrik modül kullanılmıştır. Termoelektrik modüller yarıiletken malzeme tabanlı yapılar olup, jeneratör ve soğutucu tipinde olmak üzere iki gruba ayrılırlar. Her iki modül tipinde de n ve p tipi yarıiletken malzemeler kullanılır. Bir n-tipi ve bir p-tipi yarıiletken bir araya gelerek yarıiletken çifti oluştururlar. Bu çiftler seri olarak birbirine bağlanır ve termoelektrik modülü meydana getirirler. Termoelektrik modül çeşitli tasarımlarda kullanılarak hava soğutma deneyleri gerçekleştirilmiştir. Soğutma işlemi için 4 adet deney yapılmıştır. 6 adet peltier ile, 0,25 m3 hava 20 dakika içerisinde 28 °C'den 19,1 °C'ye düşürülmüştür. Peltier malzeme kullanılarak taşıt klima tasarımının mümkün olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it's carried out on the vehicle indoor air cooling by using peltier module. Standard vehicle air conditioners reduced to engine performance. Also, these air conditioners increased to fuel consumption. Thermoelectric modules used for avoid these disadvantages. Thermoelectric modules are the modules which were made of semi-conductor components and considered as two groups as generator and cooler. Each two modules consist of n and p type doped semi-conductor materials. Semiconductors are connected in serially to bring out the thermoelectric module. Air cooling system tested by using thermoelectric modules. Its performance determinate with four the different test. 0.25 m3 air temperature reduced from 28 °C to 19.1°C in 20 minutes by using six air conditioners are possible by using peltier material.