Karamik Gölü (Afyonkarahisar)'ndeki esox lucius'un endoparazit infeksiyonu üzerine bir araştırma
An investigation on endoparasite infestation fauna of esox lucius from Lake Karamik (Afyonkarahisar)
- Tez No: 398558
- Danışmanlar: PROF. DR. M. OĞUZ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışmada, Ekim 2013 ile Ağustos 2014 tarihleri arasında Karamık Gölü'nden temin edilen 111 Esox lucius'un endoparazitleri üzerinde incelemeler yapılmış ve 3 parazit türü tespit edilmiştir. Turna balıklarının göz sıvısında Neascus brevicaudatus (Platyhelminthes) (infeksiyon yüzdesi %52,5; ortalama parazit sayısı ve standart sapma 16,9±25,1) bulunmuştur. Balığın bağırsağında Raphidascaris acus (Nemathelminthes) (%18,8; 2,9±3,8) ve Acanthocephalus lucii (10,9; 1,4±0,7) (Acanthocephala) türleri kaydedilmiştir. Bu türler Türkiye parazit faunası için yeni kayıt özelliği taşımaktadır. Ayrıca her bir parazit türüne ait enfeksiyon yaygınlığı ile ortalama, minimum ve maksimum enfeksiyon yoğunlukları, mevsimlere, balık boy ve eşey gruplarına göre değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the endoparasite presences of parasites on 111 Esox lucius from Lake Karamık were investigated between October 2013 and August 2014. Three parasite species were determined in the host fishes: Neascus brevicaudatus (Platyhelminthes) (infection prevalence %52,5; mean parasite number and standart deviation 16,9±25,1) was found in eyes. Raphidascaris acus (Nemathelminthes) (%18,8; 2,9±3,8) and Acanthocephalus lucii (10,9; 1,4±0,7) (Acanthocephala) were found in intestine. These species are new records for the present study area. In addition, minimum-maximum and mean intensity of parasites and infection prevalence were determined using seasonal data, size and sex distribution of the host fish.