Demir alüminat esaslı TiC, TiB2 takviyeli kaplama kompozitlerinin geliştirilmesi
Development of iron alumunite based TiC, TiB2 reinforced coating composite's
- Tez No: 398567
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ TALAŞ, YRD. DOÇ. DR. BARIŞ GÖKÇE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
İleri teknoloji malzemeleri arasında yer alan intermetalik malzemeler günümüzde büyük ilgi çekerek araştırılmakla beraber kullanım alanlarının genişletilmesi de büyük önem taşımaktadır. Bunlar en az iki farklı metalin alaşımlandırılması ile meydana gelen metalik bileşiklerdir. Oluşum esnasında, bağ yapılarının ve kristal yapılarının değişmesiyle daha üstün özelliklere sahip farklı malzemeler ortaya çıkmakta fakat plastik deformasyon özelliklerinin zayıf olması şekillendirilebilirliklerini neredeyse imkansız hale getirmektedir. Bu çalışmada, üzerinde en fazla araştırma yapılan intermetaliklerden biri olan demir alüminitlerden Fe3Al, FeAl ve FeAl3 bileşikleri kaplamaya en uygun bileşimin tesbiti için seçilmiştir. Yüksek sıcaklık korozyon özelliklerinin iyileştirilmesi amacıyla bu demir alüminitlere TiC ve TiB2 seramik faz takviyesi üretim sırasında yapılmıştır. Ters vakum yöntemi kullanılarak, TIG yöntemi ile ergitilen toz karışımı bakır kalıp içine çekilerek yuvarlak geometride numune oluşturulmuştur. Üretilen numunelerin numunelerdeki ikinci faz partiküllerinin şekil ve dağılımlarını ve ayrıca matrisin tane yapılarına etkilerini görebilmek için, 1000 °C'de 1, 2 ve 4'er saatlik ısıl işlem uygulanmıştır. Örnek olarak seçilen numuneler ESD (Electro Spark Deposition) kaplama metodu ile yumuşak bir malzeme olan bakırın yüzeyini kaplamak için kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Although, intermetallic materials amongst high-tech materials are being investigate with interest, the expansion of the application areas are also of great importance. Such materials can be formed by alloying with at least two different metals. During the formation of the compound, the bond and crystal structures change and materials with different properties are obtained, however, their plastic deformation capacity is weak and therefore the formability isalmost impossible. In this study, the types of iron aluminide, which is one of the most investigated intermetallics, i.e. Fe3Al, FeAl FeAl3 compounds were selected in order to determine the best for coating. In order to improve their high temperature properties, secondary ceramic phase additions of TiC and TiB2 were also made during production. Using reverse vacuum method, powder mixture melted by TIG method was drawn into copper mold and a specimen of circular geometry was also obtained. In order to investigate the effect of heat treatment on the shape and distribution of second phase particles and grain size of matrix, a 1000 °C heat treatment was carried out for 1, 2 and 4 hrs. Exemplary specimens were used to coat the surface of copper, a soft material, by using ESD (electro Spark Deposiiton) coating method.