Fındık kabuğundan aktif karbon elde edilmesinde fosforik asit (H3PO4)ve bor kullanılması
Activated carbon production by using nutshell with phophoric (H3PO4) and boron
  1. Tez No: 398568
  2. Yazar: CAVİT KUMAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEHRA EBRU SAYIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Ülkemizde su-atıksu ve gaz arıtım çalışmalarının yanı sıra çok çeşitli sektörlerde aktif karbon kullanılmaktadır. Ancak ülkemizde ticari olarak üretilmeyen ve ithal edilen bu maddenin büyük döviz kaybına yol açmasının yanı sıra, günümüzde savunma sanayi için oldukça uygun kullanım alanlarına sahip olmasından dolayı ülkemizin geleceği açısından stratejik olarak ayrı bir önem taşımaktadır. Dünyada on civarında ülkede aktif karbon üretimi yapılmaktadır. Buralarda pek çok türde üretilen aktif karbonun patenti sınırlı sayıda şirketler tarafından yürütülmektedir. Bu araştırmada, siyanürleme yöntemi ile altın üretimi sırasında çözeltiden altının kazanımı için kullanılan genellikle hindistan cevizi kabuğundan üretilen aktif karbonun, fındık kabuğundan üretimi araştırılacaktır. Aktif karbon, özellikle bitkisel orijinli karbonlu yapıların önce karbonizasyon ardından da aktivasyon süreci ile elde edilir. Karbonizasyon karbonlu maddelerin havasız ortamda pirolizlenmesi ile uygulanır. Aktivasyon sürecinde ise aktif karbona, geniş yüzey alanı ve yüksek gözenekli yapı kazandırılması için termal işlemin yanı sıra kimyasal maddeler de kullanılabilir. Üretimi yapılan aktif karbonun, adsorplama kapasitesi ile fizikokimyasal özelliklerinin belirlenmesi kapsamında çalışmalar yapılacaktır. Çalışma ile fındık kabuğundan aşınmaya karşı dayanımı fazla ve yüksek yüzey alanına sahip aktif karbon elde edilmesi için daha önce yapılmış olan çalışmalardan farklı olarak bor ilavesi yapılacak ve fındık kabuğundan üretilen aktif karbonun kalitesinin arttırılması sağlanmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Activated carbon is obtained by the process of carbonization followed by activation of the initially carbonaceous material which is usually of vegetable origin. The product of the carbonization process, i.e. of pyrolysis of the carbon-containing material, conducted in the absence of air and any chemicals, is a material virtually inactive as regards adsorption, with a specific surface area. Activation is necessary to convert this product into an adsorbent of high porosity with a srongly developed surface area. Both these processes, carbonization and activation, are the object of continued research since they are very important from the practical point of view for the demand for active carbons of different properties is even increasing. In this paper, the production of active carbon is considered and its pore structure and chemical constitution of its surface are discussed. The methods of testing this first commercial activated carbon product of our country are described and its physical-chemical characteristics are discussed