Bilişim yoluyla dolandırıcılık ve korunma yöntemleri
Cyber fraud and protection methods
  1. Tez No: 398566
  2. Yazar: EMİN GÜRSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEHMİ AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnternet ve Bilişim Teknolojileri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu araştırmada, bankacılık ve on-line ödeme işlemlerinin güvenli bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için bu alanda karşılaşılabilecek dolandırıcılık yöntemlerinin tanınması ve alınabilecek önlemler noktasında farkındalık oluşturmak amaçlanmıştır. Bilişim teknolojileri hayatımızın her alanına girerek kolaylıkları da beraberinde getirmiştir. Başta zaman tasarrufu sağlamasının yanı sıra ürün ve hizmetlerin de çeşitlenmesini sağlamıştır. Bu sayede eskiden evden çıkarak yapmak zorunda olduğumuz bankacılık ve alışveriş işlemlerini, bugün bilgisayarlarımızdan ve akıllı telefonlarımızdan yapabilmekteyiz. Teknoloji, bankacılık ve on-line alışveriş sektöründe de hız, zaman, maliyet, konfor ve güvenlik gibi birçok kalemde hizmet kalitesinin ve bağlantılı olarak kullanıcı memnuniyetinin artmasını sağlamıştır. Yine gelişen bu teknoloji kötü niyetli kişilerin eline geçtiğinde çok tehlikeli bir silah olarak insanların ekonomik ve sosyal yaşamını tehdit eder hale gelebilmektedir. Klasik manada dolandırıcılık dediğimizde, dolandırıcı ile mağdur aynı mekânda bulunurken, işin içine bilişim teknolojisi girdiğinde farklı mekânlardan hatta farklı ülkelerden bile dolandırıcılık gerçekleştirilebilmektedir. Bu bağlamda teknoloji adeta suç işlemeyi kolaylaştırmıştır. Bankacılıkta, kısa zaman aralığında yüklü miktarda paranın el değiştirebilmesi kolaylığından faydalanan dolandırıcılar, bu alanda yeni dolandırıcılık yöntemleri geliştirerek kullanmaktadırlar. Bu nedenle, alınabilecek küçük bir güvenlik önleminin alınmaması büyük maddi kayıplara sebep olabilmektedir. Bilişim yoluyla işlenen dolandırıcılık olaylarına baktığımızda, sade bir vatandaştan tutunda üst düzey bir kamu görevlisine ya da akademik kariyeri olan bir hocaya kadar geniş bir yelpazede mağdur kitlesi karşımıza çıkmaktadır. Bu mağduriyetlerden yola çıkılarak hazırlanan tezde, maddi kayıpları en aza indirebilecek çözüm önerilerinde bulunulmuştur. Çalışmada betimsel tarama modeli kullanılmış ve araştırma verileri literatür taraması yapılarak elde edilmiştir. Tezin temelini oluşturan bilişim kavramı, bankacılık ve on-line ödeme işlemleri olarak sınırlandırılmıştır. Sonuç olarak, bilişim yoluyla karşılaşılabilecek dolandırıcılık olaylarını en aza indirebilmek ve güvenlik seviyesini en üst düzeye çıkarabilmek için bankacılıkta güvenlik parametresi olarak kullanılan kart ve şifre bilgisinin dışında farklı güvenlik çözümleri önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is intended that the banking and on-line payment transaction can be carried out safely by recognition methods and precautions to be taken from the fraud encountered in this area to create awareness. By entering to every aspect of our lives, information technology has brought many conveniences. In addition to time saving, it has also increased the variety of products and services. Thus, while we had to get out of the house for shopping and banking, now we are able to do those through computers and smartphones. Technology has increased the service quality for banking and online shopping in terms of speed, time, cost, comfort and security, and so increased user satisfaction. However this technology, when fell into hands of malicious people, can become a very dangerous weapon and threaten the economic and social life of people. While in the classical sense of the term fraud, the victim and the conman are located in the same place, but when information technology is involved, fraud can be carried out from different locations even from different countries. In this respect, technology has facilitated crime committing. Conmen, taking advantage of the easiness of transferring large amounts of money in short time, has developed new methods of fraud. That is why missing a small safety precaution can lead to big financial losses. When we look at IT fraud, we can see that a wide range of victims, from a normal citizen to a high level public servant, or a professor with an academic career, is involved. This thesis is prepared, the solutions were made for minimizing the financial losses, by departing from these victimizations. In this study, descriptive survey model have been used and research data have been obtained by literature scannning. Cyber concept, that the fundemantel of the thesis, is limited forms, as banking and on-line payment transactions. Eventually, for the purpose of minimizing incidents encountered by cyber fraud and maximizing the security to the highest level, (by) different security solutions have been recommended except of the card and password information used as the security parameters in banking.