GNSS hızları ile güneybatı anadolu'daki gerinim alanlarının zamansal değişimi
Temporally change of strain area in the southwest anatolia with GNSS velocities
  1. Tez No: 398569
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM SOLAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM TİRYAKİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Çalışma kapsamında Güneybatı Anadolu'daki hız ve gerinim alanı değişimini belirlemek için 2013 yılında, geçmiş yıllarda kurulan toplam 30 noktaya sahip Güneybatı Anadolu Tektonik GNSS Ağı'nda (GATGA) GNSS ölçüleri yapılmıştır. Değerlendirmeler sonucunda çalışma bölgesinin Avrasya referans sistemine göre yıllık 10–35 mm'lik hızla güneybatı yönünde bir hareket sergilediği görülmüştür. Güneybatı'ya doğru hızların büyüdüğü ve KNID noktasında maksimum 35 mm/yıl'a ulaştığı belirlenmiştir. Elde edilen hızlar kullanılarak çalışma alanının gerinim alanları belirlenmiş ve bu alanlar, bölgede meydana gelen depremlerin odak mekanizma çözümleriyle karşılaştırılmıştır. Bölgedeki depremlerde genel olarak yüzey kırığı meydana gelmediği için faylanma yapılarıyla ilgili yorum yapmak zordur. Yapılan çalışmada, odak mekanizma çözümleri ile gerinim alanları arasında birçok bölgede gözlenen uyum, özellikle deprem çözümü olmayan bölgelere ilişkin yapılan yorumların doğruluğunun yüksek olduğunu işaret etmektedir. İki farklı zaman aralığında yapılan gerinim alanın analizinde gerinim alanları arasında büyük bir benzerlik olduğu görülmüştür. Gerinim alanlarındaki farklılıkların bölgede meydana gelen depremlerin yarattığı deformasyonlar ve ölçü hatalarından kaynaklandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Within the scope, to determine velocity and strain field change in the Southwestern Anatolia, GNSS measurements are carried out in the Southwestern Anatolia Tectonic GNSS Network (SATGN) which has 30 stations established in the previous years. When velocity field is analysed, we observed that study field has moved to southwestern at 10-35 mm velocity per year with regard to Eurasia Reference System. It is determined that velocity values are getting grow up to southwestern and it reaches max. 35 mm/year at KNID station. Strain-stress fields of the study area are defined using GNSS velocities obtained from the measurements and these fields are compared with focal mechanism solutions of earthquakes occured in the region. It is hard to make interpretation about faulting types because earthquakes do not form generally surface breaks in the region. In this study, the harmony observed in the many regions between focal mechanism solutions and strain fields, indicates high accuracy of the reviews, especially related to regions without earthquake solutions. A great similarity is observed among the strain fields analyses for two different time intervals. The differences in the strain fields are based on measurement errors and deformations caused by the earthquakes took place in the study region.