Gerçek laboratuvar verilerinin veri madenciliği teknikleri ile analizi
Actual laboratory data analysis with data mining techniques
- Tez No: 398570
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERTUĞRUL ERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnternet ve Bilişim Teknolojileri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Veri madenciliği teknikleri son yıllarda büyük miktarda veri üretilen hemen her alanda kullanılmaktadır. İnsan algısının bazı detayları kaçırma olasılığına karşın gözden kaçan detayların tespit edilip hastalıkların teşhisi, erken teşhis ve tedavi sürecindeki değişiklikler veri madenciliği yaklaşımı ile daha olası hale gelmiştir. Bu araştırmada; bir kamu hastanesinin altı aylık laboratuvar verileriyle; bilinen ve az sayıdaki tetkikle yapılan çalışmalardan farklı olarak, daha fazla biyokimya tetkik değerleri analizlere eklenerek anemi ve türlerinin teşhisinde etkin rolü olan parametrelerin tespit edilmesi için modeller oluşturulmuştur. Anemi ve sınıflandırmasında istenilen test kalabalığı içerisinde tanıyı gözden kaçırmamaya yardımcı olmak amacıyla sağlık alanında veri madenciliği çalışması gerçekleştirilmiştir. Modellemede WEKA açık kaynak veri madenciliği programı kullanılmış olup, sınıflandırma algoritmaları tek tek uygulanarak sonuçlar karışılaştırılmış ve en yüksek performans değerine sahip sınıflandırma algoritmalarının trees.J48 ile rules.PART algoritmaları olduğu tespit edilmiştir. Kümeleme analizi sonuçlarından FilteredClusterer kümeleme algoritmasının veri seti ile %100 uyumlu olduğu görülmüştür. Tertius birliktelik kuralları uzman görüşü ile doğrulanırken, veri setindeki kısıtlamalardan dolayı FilteredAssociator birliktelik analizlerinin ve karar ağaçlarından elde edilen kuralların pratikte tam olarak doğru ve kullanılabilir olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Data mining techniques are widely used in studies where vast amount of data is being produced. Since it is possible that human perception can miss some details about the diagnose process, data mining techniques can aid to make early diagnosis and cure diseases. In this research, models has been developed in order to determine parameters which has significant roles in diagnosing anemia and anemia types, with laboratory data which consists of 6 months of measurements. A data mining research in the medicine sector has been made in order not to miss the diagnosis in the plentifulness of medical measurements. Open source data mining software (WEKA) has been used in modeling process. Classification algorithms were applied to the data and it has been seen that rules.PART and trees.J48 algorithms had the highest classification success. In clustering analyses it has been seen that FilteredClusterer algorithm has 100% concurrency with data set. Association rules has been produced with Tertius algorithm and they have been verified by a specialist. It has been concluded that FilteredAssociator association rules and rules from decisions trees can't be used practically in diagnose processes.