Afyonkarahisar Sinanpaşa myxomycetelerinin biyoçeşitliliği ve ekolojisi
Afyonkarahi̇sar Si̇nanpaşa myxomycetes's biodiversty and ecology
  1. Tez No: 398590
  2. Yazar: GÖZDE ERSÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAFİYE ELİF KORCAN, DOÇ. DR. İJLAL OCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma Afyonkarahisar'ın Sinanpaşa ilçesinde myxomycetelerin ekolojisi ve biyoçeşitliliğini tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Canlı ağaçların kabukları, orman altı döküntüleri, hayvan dışkısı, çürümekte olan odun ve kabukları nemli oda kültürü yapılmak üzere toplanmıştır. Arazi koleksiyonu ve nemli oda kültüründe toplam 5 myxomycete genusuna ait 33 takson tanımlanmıştır. Bu 33 taksonun 5 tanesi hem arazi koleksiyonu hem de nemli oda kültüründe kaydedilmiştir. Tanımlanan taksonlardan Cribraria costata (Dhillon & Nann.-Bremek. 1978), Cribraria rufa (Roth) Rostaf. 1875, Cribraria oregana H.C. Gilbert 1932, Diderma cinereum Morgan 1894, Comatricha longipila (Nann-Bremek, 1962), Stemonaria laxiretis Nann.-Bremek. & Y. Yamam. 1990, Arcyria glauca Lister ex Minakata 1908 Türkiye için yeni kayıttır. Türlerin ait oldukları takımların oranları Physarales 5 tür ile % 15,625, Stemonitales 11 tür ile 34,37, Trichiales 7 tür % 21,87, Liceales 9 tür ile % 28,125 şeklindedir. Bioçeşitlilik indeksi H′= 3,11 olarak tespit edilmiştir. Arazi gezileri 2013 yılının bahar, yaz, erken sonbahar ve geç sonbaharında yapılmıştır. Hem araziden toplanan hem de fruktifikasyonlar hem de örnekler için mikrohabitat (pH, subsratın nemliliği ve tipi, güneş alma durumu ve örneğin yer ile teması, orman altı döküntünün ve kaba odunsu birikintilerin çürümeleri).Tür sayısı bakımında döküntü 35 kayıttan 20 tür ile tür sayısı bakımında en verimli subsrat olmuştur. Kabuk odundan 28 kayıttan 11 tür kaydedilmiştir. CCA kullanılarak örneklenen substratlarda kaydedilen çevresel parametreler tür yoğunluğu ile ilişkilendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the ecology and biodiversity of the myxomycetes Sinanpaşa Forests in Afyonkarahisar province. Bark of living trees, animal feces, litter, decaying wood, and bark of decaying wood were collected for prepearing moist chamber cultures. 33 taxa which belong to 5 genera of myxomycetes were identified from field collection and moist chamber culture. 5 out of 33 taxa were recorded as field collection as well as moist chamber culture. Cribraria costata (Dhillon & Nann.-Bremek. 1978), Cribraria rufa (Roth) Rostaf. 1875, Cribraria oregana H.C. Gilbert 1932, Diderma cinereum Morgan 1894, Comatricha longipila (Nann-Bremek, 1962), Stemonaria laxiretis, Nann.-Bremek. & Y. Yamam. 1990 Arcyria glauca Lister ex Minakata 1908 are new record for Türkiye. The percentages of species belonged to the orders: Physarales (% 15,625), Stemonitales (4,37), Trichiales (2,87), Liceales (% 28,125). The species diversity index was H'=3,11. Field survey was conduntedspring, summer, early autum and late autum in 2013. For both samples and collections of myxomycete fruiting bodies, data on a series of microhabitat parameters (pH, subsratum type and moisture, light intensity and the extent of contact of the substratum with the ground, the stage of decomposition of coarse woody debris and forest floor litter) were recorded. Litter was the most productive substratum, in terms of species, with 20 species identified from 35 records. Bark was the substratum recorded for 11 species from 28 records. Using canonical correspondence analysis (CCA), environmental parameters recorded within substrate sampling were related to species abundances.