Sinanpaşa ağzı
Dialect of Sinanpaşa
- Tez No: 209032
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDOĞAN BOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 421
Özet
Bu çalısmada Afyonkarahisar ilinin Sinanpasa ilçesinin kasaba ve köyleriyle birlikte agız özellikleri tespit edilmeye çalısılmıstır. lçenin agız özelliklerinin tespiti için ilçe merkezi, kasaba ve köylerden derlemeler yaptık. Derledigimiz malzemeleri Türk Dil Kurumu tarafından tavsiye edilen ?Agız Arastırmalarında Kullanılacak Fonetik Transkripsiyon Alfabesi?ndeki sisteme göre yazıya geçirdik. Metinlerimize dayalı olarak yaptıgımız ses bilgisi, sekil bilgisi ve sözlük çalısmalarının sonucunda Sinanpasa agzının özelliklerini ortaya koymaya çalıstık. Ayrıca Kütahya ve Yöresi Agızları, Usak li Agızları, Afyon Merkez Agzı, Isparta Merkez Agzı, Sandıklı Yöresi Agız Özellikleri ve Basmakçı ve Dazkırı Agzı adlı çalısmalar ile karsılastırmalara giderek Sinanpasa agzının bölgeye göre farklılasan veya benzerlik gösteren yönlerini ortaya koyduk
Özet (Çeviri)
In this study, the dialect characteristics of Afyonkarahisar with the villages of Sinanpasa town were tried to determine. Collections from town center and villages were arranged to determine the dialect characteristics of the town. We dictated the compiled materials according to the system in ''The Phonetic Transcription Alphabet That Will Be Used In Dialect Searches'', advised by The Turkish Linguistic Society. We tried to explain the dialect characteristics of Sinanpasa Region in the search of phonetics, morphology and dictionary studies that we arranged in our texts. Additionally, we explained the differentiating or showing similarity sides of Sinanpasa region dialect accordig to region by comparing with Kütahya and Its Region Dialects, Usak Dialects, Afyon Centre Dialect, Isparta Centre Dialect, Dialect of Basmakçı and Dazkırı, Sandıklı Region Dialect Characteristics.